Przejdź do treści

Centrum Badań Kosmicznych PAN z wizytą w Astrobazie Kruszwica

Koordynatorka Astrobazy Kruszwica Ilona Dybicz i dr Ryszard Gabryszewski z CBK PAN

W dniu 15 listopada 2017 r. w Astrobazie Kruszwica gościli przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie oraz ich partnerzy w projekcie edukacyjnym "SAT Project - od śrubki do satelity" – nauczyciele i popularyzatorzy nauk ścisłych Narodowego Centrum Kosmicznego w Leicester (Wielka Brytania) oraz centrum nauki Cité de l'espace w Tuluzie (Francja). Celem wizyty było zapoznanie się z najlepszymi polskimi osiągnięciami w dziedzinie nauczania przedmiotów ścisłych.

Projekt edukacyjny sieci Astrobaz jest wyjątkową inicjatywą nie tylko na skalę Polski, ale także i Europy, a może nawet całego świata. Czternaście Astrobaz czyli w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych, zlokalizowanych przy szkołach (podstawowych, gimnazjach lub liceach) w średnich i małych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, stało się lokalnymi centrami nauk ścisłych oraz kuźnią przyszłych astronomów. 1 czerwca 2011 r. otwarta została pierwsza Astrobaza w Gniewkowie, ale najbardziej aktywnymi Astrobazami są dwie zlokalizowane w zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego czyli w Inowrocławiu i w Kruszwicy. Jakość pracy Astrobaz zależy od wiedzy, zaangażowania i umiejętności organizacyjnych ich koordynatorów.

Centrum Badań Kosmicznych PAN wybrało Astrobazę w Kruszwicy dlatego, że prowadzona jest tu bardzo aktywna praca edukacyjna z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, ze szczególnym uwzględnieniem studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ponadto Astrobaza współpracuje z lokalnymi miłośnikami astronomii, z Polskim Radiem PiK, w którym prowadzone są audycje edukacyjne związane z astronomią, z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, z reakcją „Uranii – Postępów Astronomii” wydawanej przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz z władzami miasta i województwa, które popierają edukację nauk ścisłych, ze szczególnym uwzględnieniem astronomii.

W trakcie wizyty zaproszonych przez CBK PAN gości z Anglii i z Francji gospodarze Astrobazy w Kruszwicy, czyli koordynatorski Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska oraz  członkowie koła astronomicznego i Zbigniew Rakoczy (kruszwicki miłośnik astronomii i astrofotografii współpracujący z astrobazą) zaprezentowali gościom działalność przyszkolnego obserwatorium, opowiedzieli o realizowanych projektach i badaniach astronomicznych, a także przedstawili dokumentację fotograficzną wykonaną podczas obserwacji niecodziennych zjawisk astronomicznych, takich jak tranzyty Wenus i Merkurego czy zaćmienia Słońca i Księżyca. Młodzież przedstawiła również swoje dokonania artystyczne: taneczne i muzyczne zainspirowane Kosmosem. Zagraniczni goście zapoznali się także ze sprzętem obserwacyjnym i wyposażeniem Astrobazy.

W spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak oraz dyr. Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Kruszwicy Marzena Szałkowska.

W ramach rewizyty młodzi astronomowie działający przy Astrobazie w Kruszwicy planują odwiedzić Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

"SAT Project - od śrubki do satelity" - dobre praktyki w nauczaniu fizyki w szkołach, powstał dzięki inicjatywie Centrum Badań Kosmicznych PAN, we współpracy z Cite de l’espace oraz National Space Center i stanowi odpowiedź na aktualne problemy dotyczące nauczania fizyki w polskich szkołach oraz szkołach publicznych we Francji i Zjednoczonym Królestwie. Koordynatorem projektu z ramienia CBK PAN jest dr Ryszard Gabryszewski.

 

Ilona Dybicz, Magdalena Musiałowska, Paweł Z. Grochowalski

Foto: Astrobaza Kruszwica

 

Reklama