Przejdź do treści

"Zmiana warty” w CBK PAN

Zdjęcie pięciu dyrektorów CBK PAN

W dniu 6 września 2023 r. w Centrum Badań Kosmicznych PAN nastąpiła zmiana władz. Prof. dr hab. Iwona Stanisławska odeszła ze stanowiska dyrektora Instytutu. Stery CBK PAN przejął dr inż. hab. Piotr Orleański.

Od 2014 r. Centrum Badań Kosmicznych PAN było kierowane przez prof. dr hab. Iwonę Stanisławską. Jej zastępcą do spraw naukowych była przez cały ten okres prof. Jolanta Nastula, kierownik Zakładu Geodezji Planetarnej.

W dniu 6 września 2023 r. nastąpiła w CBK PAN zmiana warty. Prof. dr hab. Iwona Stanisławska odeszła po dziewięciu latach ze stanowiska dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ze stanowiska wicedyrektor odeszła również prof. Jolanta Nastula.

Jestem związana z Centrum Badań Kosmicznych PAN od trzeciego roku studiów, dlatego wszyscy państwo jesteście mi tak bliscy, jak rodzina - powiedziała prof. dr hab. Iwona Stanisławska.

Pracownicy Centrum Badań Kosmicznych PAN oceniają prof. Stanisławską Jako znakomitą szefową, na której wsparcie i mądrość zawsze mogli liczyć.

Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka, rzeczniczka prasowa CBK PAN, napisała na swoim profilu:

Dzisiaj ze stanowiska dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN odeszła profesor dr hab. Iwona Stanisławska. Zarządzała instytucją przez dziewięć lat. Nie wiem, jak wyglądało pierwszych sześć lat, ale miałam okazję obserwować trzy ostatnie. I była fantastyczna. W tej jednej drobnej kobiecie jest tyle charyzmy, że mogłaby obdzielić nią cały tuzin dyrektorów. Gdy przyjmowała mnie do pracy, powiedziała: Pani Ewelino, bardzo nie lubię mówić moim pracownikom, co mają robić. Powinni sami to wiedzieć i rozumieć. Odpowiedziałam: Pani Profesor to świetnie, bo ja rozumiem i wiem, co powinnam robić i bardzo nie lubię, gdy ktoś mi to mówi.

W ostatniej książce, w "Odważ się robić wielkie rzeczy", zrobiliśmy jej z Art B. Chmielewski prezent. Tym prezentem było to właśnie zdjęcie zamieszczone nieopodal fotografii Laurie Leshin - szefowej JPL/NASA. Na kartach książki na zawsze pozostanie kobietą szefującą największej polskiej instytucji zajmującej się technologiami kosmicznymi. I bardzo mnie to cieszy.

Prof. Iwona Stanisławska

 

Stery Instytutu przejął dr inż. hab. Piotr Orleański. W swojej karierze przez wiele lat kierował inżynierami tworzącymi urządzenia na misje kosmiczne, w których udział brało CBK PAN. Był m.in. Managerem Technicznym (Technical Manager) w projekcie BRITE-PL, czyli budowy pierwszych polskich satelitów naukowych Lem i Heweliusz oraz zastępcą Dyrektora CBK ds. rozwoju technologii.

Obecna i była dyrekcja CBK PAN

Foto: Pięciu obecnych i byłych dyrektorów CBK PAN. Od lewej stoją: prof. dr hab Marek Banaszkiewicz (dyrektor CBK PAN w latach 2006-2014), prof. dr hab. Jolanta Nastula (zastępca dyrektora CBK PAN w latach 2014-2023), dr Mirosław Denis (dyrektor ds. administracyjnych CBK PAN 2006-2023), dr inż hab Piotr Orleański (zastępca Dyrektora CBK ds. rozwoju technicznego 2014-2018, Dyrektor CBK PAN 2023-) oraz prof. Iwona Stanisławska (dyrektor CBK PAN w latach 2014-2023).  

Źródło: CBK PAN / Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama