Przejdź do treści

Dzisiaj Mędzynarodowy Dzień Planetoid 2017

Międzynarodowy Dzień Asteroid (Asteroid Day 2017)
30 czerwca to Międzynarodowy Dzień Planetoid (Asteroid Day). W tym roku w jego ramach odbędzie się ponad 700 imprez w 190 krajach, w tym w Polsce. Święto zostało ustanowione przez ONZ w rocznicę katastrofy tunguskiej .

Ponad 700 imprez w 190 krajach odbędzie się 30 czerwca w Międzynarodowym Dniu Planetoid (Asteroid Day). Święto zostało ustanowione przez ONZ w rocznicę katastrofy tunguskiej – największego zderzenia planetoidy z Ziemią w najnowszej historii planety. 30 czerwca 1908 roku obiekt, który mógł mieć rozmiary kilkudziesięciu metrów zniszczył obszar syberyjskiej tajgi o powierzchni 2000 km2.

Dzień Planetoid został ustanowiony przez ONZ w 2016 roku jako dzień popularyzacji wiedzy o planetoidach, ich roli w Układzie Słonecznym, zagrożeniach jakie za sobą niosą oraz roli nauki i techniki w przeciwdziałaniu tym zagrożeniom i ich dalszej eksploracji.

Wydarzenia związane z Dniem Planetoid 2017 będą miały miejsce na 5 kontynentach. Uczestniczyć w nich będą w tym roku największe agencje kosmiczne: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), japońska agencja kosmiczna JAXA oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA, dla której każdy dzień jest dniem planetoid. Przygotowywane wydarzenia adresowane są do osób w różnym wieku. Odbędą się w centrach nauki, planetariach, obserwatoriach, muzeach, szkołach, teatrach i kinach, bibliotekach, budynkach administracji publicznej i na placach miejskich. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Ich listę można znaleźć na mapie świata na stronie Asteroid Day.

Przy okazji warto zajrzeć do Uranii nr 2/2017 z artykułem o łowcach planetoid i ze spisem "polskich" planetoid. Jest też płyta CD z muzyką pt. "Planetoidy". Polecamy również Almanach Astronomiczny na rok 2017, w którym znajdziecie m.in. efemerydy planetoid. Oba wydawnictwa są dostępne też w wersjach cyfrowych: Urania nr 2/2017 i Almanach).


WYDARZENIA W POLSCE

(pełna lista www.AsteroidDay.org)

Poznań, 30.06.2017, Otwarte Obserwatorium Wilda: Asteroid Day

Druga odsłona niezwykle udanej inicjatywy Otwarte Obserwatorium Wilda, tym razem z motywem przewodnim „Dzień Planetoid”, organizowana wspólnie przez Obserwatorium Astronomiczne UAM i poznański oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania. W programie imprezy zaplanowanej dla osób w każdym wieku znajdują się wykłady popularnonaukowe dotyczące planetoid - szans i zagrożeń jakie stwarzają, pokazy dziennego (Słońce!) i nocnego nieba, niezwykle ciekawe warsztaty i eksperymenty naukowe, konkurs plastyczny dla dzieci, wystawa związana z Meteorytem Morasko wraz z prelekcją, pogadanki na temat obiektów Układu Słonecznego oraz projekcja filmu „51 stopni na północ” („51 Degrees North”).

Ale to nie wszystko! Z Poznania będą połączenia na żywo ze studiem Asteroid Day w Luksemburgu, skąd specjalnie ustanowionym kanałem satelitarnym będzie nadawany na cały świat 24 godzinny program Asteroid Day LIVE. Oprócz tego uczestnicy poznańskiego wydarzenia będą mogli porozmawiać z astronautami.

MIEJSCE: Galeria-Restauracja SPOT. ul. Dolna Wilda 87, Poznań
GODZINY: 11:00 – 23:00
WSTĘP BEZPŁATNY
PROGRAM:
11:00 Otwarcie
11:15 – 13:45 Konkurs plastyczny „Kosmos Twoim okiem”
14:00 Ogłoszenie wyników konkursu, wystawa prac
12:30 – 20:00 Warsztaty i eksperymenty dla dzieci
11:15 – 23:00 Obserwacje teleskopowe, w tym Słońce, Księżyc, planety, planetoidy i wiele innych, połączone z prelekcjami: 14:15 Słońce, 20:30 Księżyc, 22:00 Gazowe olbrzymy
16:00 Oficjalne otwarcie „Asteroid Day”
16:15 Wykład dr. hab. Tomasza Kwiatkowskiego, eksperta w dziedzinie planetoid, pt. „Kopalnie w kosmosie” - o przyszłości eksploracji planetoid
17:00 – 18:30 Studio Asteroid Day, połączenie ze studiem w Luksemburgu, rozmowa z astronautami
18:30 Wykład dr. hab. Tomasza Kwiatkowskiego pt. „Ziemia w kosmicznej strzelnicy” - o zagrożeniach ze strony planetoid
20:45 Projekcja filmu „51 Degrees North”
11:15 – 22:30 Wystawa „Meteoryt Morasko”
19:30 Prelekcja prof. dr. hab. Agnieszki Kryszczyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i dyrektor Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM nt. Meteorytu Morasko.

Wrocław, 30.06.2017

Spotkanie organizowane przez wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wraz z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
MIEJSCE: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kopernika 11, Wrocław
GODZINY: 19:00 – 22:00
WSTĘP BEZPŁATNY
PROGRAM:
19:00         Prelekcja nt. planetoid – Aleksander Parkitny
20:00         Projekcja filmu „51 Degrees North”
21:30        Obserwacje nieba

DODATKOWE INFORMACJE na profilu fb PTMA/Wrocław


Świeradów-Zdrój, 30.06.2017

„Zanim nadejdzie koniec, przyjdź na… Dzień Planetoid”

Impreza organizowana przez Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Nadleśnictwo Świeradów i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii o/Wrocław. W programie astronomiczna opowieść o planetoidach, warsztaty dla dzieci i młodzieży, obserwacje Słońca i Księżyca, film S-F.
MIEJSCE: Nadleśnictwo Świeradów, ul. 11 Listopada 1, Świeradów-Zdrój
GODZINY: 16:00 – 19:00
WSTĘP BEZPŁATNY
PROGRAM:
16:00    Astronomiczna opowieść „Dzień Planetoid – dlaczego dziś?”
16:00    Teleskopowe obserwacje Słońca i Księżyca
17:00    Warsztaty plastyczne dla dzieci „Ziemia, Księżyc, planetoidy”
17:00    Warsztaty dla młodych naukowców „Zrób sobie krater”
18:00    Projekcja filmu SF „51 Degrees North”

DODATKOWE INFORMACJE:
fb.com/astroizery
fb.com/ptmawro
fb.com/nadlesnictwo.swieradow


Warszawa, 3.07.2017, Centrum Badań Kosmicznych PAN

Centrum Badań Kosmicznych organizuje dla Warszawiaków odczyty i warsztaty związane z Międzynarodowym Dniem Planetoid. CBK zdecydowało się obchodzić Dzień Planetoid 3 lipca. W programie pogadanki i warsztaty dla dzieci.
MIEJSCE: Centrum Badań Kosmicznych PAN, ul. Bartycka 18A, Warszawa
GODZINY: 10:30 – 15:00
WSTĘP BEZPŁATNY. Grupy pow. 6 osób proszone są o wcześniejsze zgłaszanie udziału.
PROGRAM:
10:30    „Planetoidy są wszędzie” - dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan
11:30    „Katastrofy kosmiczne” - dr Ryszard Gabryszewski, dr Beata Dziak
13:00    „Ile właściwie księżyców ma Ziemia?” - dr Paweł Wajer
14:00    „Dlaczego komety i planetoidy różnią się tak bardzo od siebie, ale czasami nie możemy ich odróżnić?” - dr Sławomira Szutowicz
11:45, 12:30 warsztaty „Tworzenie własnej planetoidy”
13:15, 14:00 warsztaty „Jak powstają kratery uderzeniowe”

DODATKOWE INFORMACJE:
http://ssdp.cbk.waw.pl/popularnie/ssdp_asteroid_day.html


WYDARZENIA NA ŚWIECIE

(Pełna lista dostępna na www.AsteroidDay.org/events)ASTEROID DAY „LIVE”
Asteroid Day LIVE to pierwsza w historii 24 godzinna audycja telewizyjna na żywo, dotycząca zagrożeń ze strony planetoid. Program nadawany 30 czerwca z nowego studia Broadcasting Center Europe (BCE) w Luksemburgu posłuży jako platforma ogólnoświatowej debaty nt. planetoid. Gospodarzem audycji będzie brytyjski fizyk, autor i znany komentator BBC Brian Cox. Uczestnikami programu w studiu będą naukowcy, technolodzy, badacze planetoid a także m.in. astronauci NASA Rusty Schweickart, Ed Lu i Nicole Stott, astronauci ESA Michel Tognini i Jean-Francois Clervoy, pierwszy astronauta rumuński i prezydent ASE Dorin Prunariu, astrofizycy Susan McKenna-Lawlor, Julia De Leon, Mark Boslough, Patrick Michel, a także właściciel i dyrektor generalny OHB SE Marco Fuchs i wicepremier Luksemburga Etienne Schneider.

Asteroid Day LIVE zostanie wyemitowany 30 czerwca poprzez sieć satelitarną SES i będzie dostępny na różnych lokalnych platformach subskrybujących sieć satelitarną SES oraz poprzez stronę internetową Asteroid Day. Producentem programu jest Grig Richters, współzałożyciel Asteroid Day oraz producent i reżyser filmu „51 Degrees North”, opowiadającego o fikcyjnym upadku planetoidy na Londyn. Program sponsorują OHB, BCE i rząd Luksemburga – główni sponsorzy Asteroid Day.

Discovery Channel
Discovery Channel, główny partner medialny Asteroid Day wyprodukował dwa okolicznościowe materiały o planetoidach i o Dniu Planetoid. Wyemituje je 30 czerwca. Będą to: „Jak  przetrwać uderzenie planetoidy” i trzyminutowy film w technologii VR obrazujący ryzyka związane z planetoidami, sposoby w jaki naukowcy starają się chronić naszą planetę i informujący co robić, gdyby miało dojść do zderzenia z planetoidą.


Scientists Rock  
Siedmioodcinkowa seria przedstawia ludzi, którzy na co dzień zajmują się ochroną Ziemi przed planetoidami.  Narrator – znany astrofizyk Neil deGrasse Tyson – rozmawia m.in. z Astronomem Królewskim na dworze Elżbiety II, lordem Martinem Reesem, dr. Brianem Mayem, Peterem Gabrielem oraz z astronautami i ekspertami od planetoid.


DEKLARACJA 100x

W centrum uwagi Asteroid Day jest Deklaracja 100x, wzywająca do 100-krotnego wzrostu liczby wykrywanych i monitorowanych planetoid. Podpisana do tej pory przez ponad 60 tys. osób na całym świecie, nawołuje do „rozwiązania największych wyzwań ludzkości, by chronić nasze rodziny i jakość życia na Ziemi w przyszłości”. Deklarację może podpisać online każdy mieszkaniec Ziemi, przejmujący się pogłębianiem badań nad planetoidami i technologiami chroniącymi naszą planetę.

O ASTEROID DAY

Asteroid Day został założony w 2014 roku przez dra Briana Maya, astrofizyka i głównego gitarzystę zespołu Queen, Danicę Remy, dyrektora operacyjnego fundacji B612, astronautę Rusty’ego Schweickarta i niemieckiego filmowca Griga Richtersa. Asteroid Day (Dzień Planetoid) jest obchodzony 30 czerwca każdego roku, w rocznicę największego zderzenia planetoidy z Ziemią w rejestrowanej historii. Wówczas to, 30 czerwca 1908 roku, zniszczeniu uległ niezamieszkały obszar syberyjskiej tajgi o powierzchni 2000 km2 równej powierzchni dużej metropolii. W 2016 roku Międzynarodowy Dzień Planetoid został ustanowiony przez ONZ jako dzień poświęcony popularyzacji wiedzy o planetoidach. Organizacjami współtworzącymi Asteroid Day od początku są m.in. Association of Space Explorers, B612 and Discovery Channel, a główni globalni sponsorzy to: OHB, SES, BCE i rząd Luksemburga.

OHB SE jest głównym sponsorem Asteroid Day LIVE: „Planetoidy są ciałami niebieskimi, które fascynują każdego: od młodych ludzi do doświadczonych naukowców” - skomentował Marco Fuchs, właściciel i dyrektor naczelny OHB. „Globalne wyzwania dla przyszłych pokoleń to ochrona Ziemi przed planetoidami oraz ich komercyjne wykorzystanie poprzez eksplorację górniczą. OHB szczyci się, że poprzez swoją aktywność w obszarze badań, rozwoju i inwestycji uczestniczy w przygotowaniach do realizacji tych celów”.

Media społecznościowe:
TWITTER: @asteroidday @asteroiddaypl #AsteroidDay, #AsteroidDayLive;
FACEBOOK: www.facebook.com/AsteroidDay www.facebook.com/AsteroidDayPL #AsteroidDay, #AsteroidDayLive
YOUTUBE: www.youtube.com/user/asteroidday  https://www.youtube.com/channel/UCj5xWzoAjZACdu3rfZ3H2SQ


Więcej informacji:


Źródło: komunikaty prasowy Dnia Planetoid 2017Reklama