Przejdź do treści

ESA oraz CNES podpisały kontrakt na modernizację portu kosmicznego

ESA and CNES podpisały kontrakt na modernizację portu kosmicznego

Europejska Agencja Kosmiczna ESA wniesie wkład w utrzymanie, obsługę i modernizację europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej w latach 2020–24.

Na posiedzeniu Rady ESA, w dniu 16 grudnia, Jan Wörner, dyrektor generalny ESA i Yves Le Gall (prezes CNES, francuskiej agencji kosmicznej) podpisali umowę na „Utrzymanie i modernizację poligonu Guiana Space Center na lata 2020–24, w tym odnowienie głównego miejsca startowego”.

Umowa ta jest następstwem decyzji podjętych w programie Space19+ w sprawie finansowania europejskiego portu kosmicznego. 

Dzięki temu, ESA będzie mogła dalej przyczyniać się do utrzymania bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania europejskich portów kosmicznych, w tym dla działających kosmodromów.

Dodatkowo zostanie przeprowadzona modernizacja wyrzutni oraz podjęte działania mające na celu zmniejszenie powtarzających się kosztów eksploatacji.

Europa wystrzeliwuje trzy rodzaje rakiet: Ariane 5, Vega i Sojuz. Zbliżające się przybycie rakiet Ariane 6 i Vega-C do europejskiego portu kosmicznego jest okazją do reorganizacji startów tak, aby jak najlepiej dostosować port kosmiczny do nowych wymagań misji poprzez ulepszenie infrastruktury i poprawę dostępnych usług.

 

Opracował: M. Bartoszewski

Na podstawie: ESA (esa.int)

 

Ilustracja: ESA oraz CNES podpisały kontrakt na modernizację portu kosmicznego.

©ESA - S. Corvaja

 

Reklama