Przejdź do treści

ESA będzie szukać planet pozasłonecznych

Schematy układów planetarnych
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podjęła decyzję o swojej kolejnej misji kosmicznej. Będzie poszukiwać planet pozasłonecznych w ramach misji PLATO, której start ma nastąpić w 2024 roku.

PLATO jest skrótem od angielskiej nazwy Planetary Transits and Oscillations of stars. Projekt został wybrany do realizacji w ramach programu Kosmiczne Wizje (Cosmic Visions) w latach 2015-2025. Wyboru dokonała Rada ds. Programu Naukowego ESA. Konkurentami misji PLATO były EChO (Exoplanet CHaracterisation Observatory), LOFT (Large Observatory For x-ray Timing), MarcoPolo-R (pobranie próbek z planetoidy) oraz STE-Quest (Space-Time Explorer and QUantum Equivalence principle Space Test).

W ramach PLATO naukowcy chcą monitorować jasność gwiazd w poszukiwaniu spadków blasku spowodowanych tranzytami planet. Gdy do danych zebranych w ten sposób doda się wyniki obserwacji metodami spektroskopowymi, można dokładnie wyznaczyć masę i promienie planet, a także ich gęstości, co pozwala na wysnuwanie wniosków na temat ich budowy i tworzenie modeli.

Oprócz poszukiwań planet badacze będą prowadzić także badania z zakresu asterosejsmologii. Ta stosunkowo młoda dziedzina astronomii także opera się na badaniu zmian powodowanych przez warunki fizyczne panujące we wnętrzach gwiazd, takich jak pulsacje i oscylacje.

PLATO ma zbadać do miliona gwiazd. Do obserwacji będą służyć aż 34 małe teleskopy, co pozwoli na prowadzenie badań na dużym obszarze nieba. Obserwatorium ma być wystrzelone w 2024 roku za pomocą rakiety nośnej Sojuz z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Będzie umieszczone w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce.

Więcej informacji:


Źródło: ESA


Na ilustracji:
Schematy Układu Słonecznego i innych układów planetarnych. Źródło: ESA–C. Carreau.