Przejdź do treści

Firma SpaceX zrealizuje misje towarowe do stacji wokółksiężycowej Gateway

img

Agencja NASA wybrała firmę SpaceX do realizacji kontraktu na komercyjne dostawy zaopatrzeniowe do przyszłej stacji wokółksiężycowej Gateway. SpaceX ma realizować te dostawy za pomocą nowego statku Dragon XL.

NASA realizuje program Artemis, w którym – już w 2024 roku – zamierzone jest ponowne lądowanie człowieka na Księżycu. Obok planowanej pierwszej od ponad 50 lat załogowej misji księżycowej, agencja chce zbudować na orbicie wokół Księżyca niewielką stację orbitalną, która byłaby w przyszłości przyczółkiem do kolejnych misji na powierzchnię.

Chociaż ostatnie procesy planowania agencji NASA wskazują, że stacja Gateway nie będzie jeszcze potrzebna do lądowania człowieka w 2024 roku, to nadal będzie ona ważnym elementem całego programu i kolejnych misji.

W 2019 roku NASA ogłosiła konkurs Gateway Logistic Services (GLS) dla firm na realizację komercyjnych dostaw – coś podobnego do konkursu na kontrakty transportowe CRS na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W pierwszej fazie w 2012 roku umowy wygrały firmy SpaceX i Northrop Grumman, a w obecnej fazie, trwającej od końca 2019 roku, dołączyła do nich jeszcze firma Sierra Nevada.

NASA chce zrealizować wiele misji transportowych, w których statek towarowy, po dostarczeniu zaopatrzenia, pozostawałby zadokowany do stacji Gateway przez 6-12 miesięcy.

SpaceX jest pierwszą firmą, która wygrała kontrakt, ale NASA wybierze w przyszłości kolejne propozycje, celem dywersyfikacji ryzyka. Kontrakty mają opiewać na stałą cenę, a każda z nagrodzonych firm ma mieć gwarancję wykonania co najmniej dwóch misji. NASA ogłosiła, że całkowita kwota przeznaczona na umowy dla tych usług to 7 miliardów dolarów.

Firma SpaceX chce realizować kontrakt zaopatrzeniowy przy użyciu nowego statku towarowego Dragon XL. Byłby to powiększony statek, bazujący na rozwiązaniu Dragon, który firma z powodzeniem stosuje od 2012 roku na niskiej orbicie okołoziemskiej. Statek towarowy Dragon jest obecnie stosowany do transportu zaopatrzenia dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma SpaceX zrealizowała za pomocą pierwszej generacji tego statku 20 misji w latach 2012-2020, z czego jedna nie dotarła do stacji z powodu awarii rakiety. Od października 2020 roku firma zacznie realizować drugą fazę kontraktu zaopatrzeniowego do ISS, w którym do lotów użyje statku Dragon 2 – towarowej wersji załogowej kapsuły Crew Dragon, która jeszcze w tym roku ma zacząć wynosić astronautów do stacji. 

Dragon XL byłby dostosowany do przenoszenia ponad 5 t w kierunku Księżyca. Statek, podobnie do Dragona, składałby się zarówno z hermetyzowanej, jak i niehermetyzowanej sekcji. Loty transportowe mają być przeprowadzane przy użyciu rakiety Falcon Heavy.

Stacja Gateway ma początkowo składać się z dwóch modułów: modułu zasilania i napędowego (Power and Propulsion Element – PPE), budowanego przez firmę Maxar oraz modułu mieszkalnego (Habitation and Logistics Outpost – HALO), konstruowanego przez firmę Northrop Grumman. Później, do tego zalążka stacji mają być dokładane kolejne moduły, dostarczane nie tylko w ramach kontraktów NASA, ale też przy współpracy innych agencji kosmicznych z całego świata.

Przeczytaj też: Czarne chmury nad przyspieszonym powrotem ludzi na Księżyc

Astronautów do stacji Gateway będzie przywozić statek NASA Orion, wynoszony przy użyciu, budowanej na zlecenie agencji, superciężkiej rakiety SLS. Pierwszy test rakiety SLS wraz ze statkiem Orion w bezzałogowej misji Artemis 1 wokół Księżyca ma zostać przeprowadzony w 2021 roku, po wielu latach opóźnień.

 

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Wizja artystyczna statku Dragon XL oddzielającego się od górnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Źródło: SpaceX.

Reklama