Przejdź do treści

Pierwszy lot rakiety SLS oficjalnie opóźniony do 2021 roku

img

NASA po raz pierwszy oficjalnie przyznała w komunikacie prasowym, że pierwszy lot ciężkiej rakiety nośnej SLS odbędzie się dopiero w 2021 roku, a nie pod koniec tego roku, jak do tej pory informowano.

NASA wraz z komercyjnymi partnerami rozwija ciężki system nośny SLS, dzięki któremu mają być przeprowadzone załogowe misje programu Artemis na Księżyc i planowaną stację wokółksiężycową Gateway. Rakieta SLS będzie w stanie wynieść w swojej pierwszej wersji (Block 1) do 26 ton na trajektorię w kierunku Księżyca. 

Portal NASASpaceflight napisał, że kosmodrom Kennedy Space Center w swoich obecnych planach zakłada, że start rakiety odbędzie się nie wcześniej niż 18 kwietnia 2021 roku, a Marshall Space Flight Center, który odpowiada za planowanie trajektorii, ma przygotowywać plan misji dla okresu między 18 kwietnia a 4 maja 2021 r.

Jak wygląda gotowość poszczególnych komponentów rakiety? Obecnie na terenie kosmodromu znajduje się jedynie górny stopień rakiety ICPS (Interim Cryogenic Propulsion Stage) zbudowany przez United Launch Alliance. W magazynach w Promontory w stanie Utah znajdują się już też gotowe rakiety pomocnicze na paliwo stałe.

Niegotowy do lotu jest jeszcze dolny stopień rakiety (Core Stage), który obecnie znajduje się na terenie Stennis Space Center, gdzie przechodzi testy Green Run, które zweryfikują działanie wszystkich systemów przy odpaleniu silników podczas pełnej symulacji misji. Najważniejszy test stopnia zostanie przeprowadzony prawdopodobnie w połowie tego roku, ale wiele zależy od tego, czy przygotowania do odpalenia przebiegną sprawnie i po drodze nie pojawią się znaczące problemy. Wysyłka stopnia do Kennedy Space Center na łączenie z pozostałymi komponentami rakiety nastąpi dopiero na początku 2021 roku.

Na podstawie: NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Dolny stopień rakiety SLS umieszczany na stanowisku testowym w Stennis Space Center. Źródło: NASA/SSC.


 

Reklama