Przejdź do treści

Gigantyczna panorama Marsa od łazika Curiosity

Panorama Marsa uzyskana przez łazik Curiosity

1,8 miliarda pikseli – tyle obejmuje najbardziej szczegółowa panorama marsjańskiego krajobrazu uzyskana przy pomocy łazika Curiosity, opublikowana w ostatnich dniach przez NASA.

Do uzyskania gigantycznego zdjęcia NASA wykorzystała okres amerykańskiego Święta Dziękczynienia, gdy większość ekipy nadzorującej misję była na urlopach. Dzięki temu łazik Curiosity miał rzadką okazję do obfografowania całej okolicy przebywając w jednym punkcie.

W okresie od 24 listopada do 1 grudnia 2019 r. łazik wykonał ponad 1000 zdjęć przy pomocy kamery Mastcam. Ich opracowanie i złożenie w panoramę zajęło kilka kolejnych miesięcy. Efektem jest olbrzymie zdjęcie marsjańskiego krajobrazu złożone z 1,8 miliarda pikseli. Dodatkowo powstała też druga, mniejsza panorama (650 milionów pikseli), na której widać łazika i jego robotyczne ramię.

Na zdjęciach widzimy rejon o nazwie „Glen Torridon” na zboczu Mount Sharp. Łączny czas ekspozycji wyniósł sześć i pół godziny, a wszystko odbywało się na podstawie skomplikowanej, zaprogramowanej listy. Fotografie wykonywano o porach dnia zapewniających odpowiednie oświetlenie.

Fragment panoramy Marsa z 2019 roku

Fragment panoramy powierzchni Marsa uzyskanej przez łazik Curiosity w okresie od 24 listopada do 1 grudnia 2019 r. Źródło:  NASA/JPL-Caltech/MSSS .

To nie jest pierwsza marsjańska panorama od łazika Curiosity. Niemniej jednak, z 1,8 miliardami pikseli jest rekordowo szczegółowa. W 2013 r. łazik dostarczył panoramę złożoną z 1,3 miliarda pikseli.

Zdjęcie w najwyższej rozdzielczości ma 88797 x 22958 pikseli i wielkość pliku 2,43 GB, można jest pobrać w formacie TIF. Dostępne są także pomniejszone wersje panoramy oraz wielkości przydatne do ustawienia jako tapeta na pulpicie komputera lub smartfona.

Aby panoramę można było wygodnie przeglądać i powiększać sobie poszczególne fragmenty, NASA przygotowała specjalną strone internetową, dostępną pod adresem https://mars.nasa.gov/resources/curiositys-1-8-billion-pixel-panorama. Udostępniła także film na YouTube, który prezentujemy poniżej.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: NASA

 

Na zdjęciu u góry:

Złożona z 1,8 miliarda pikseli i ponad 1000 zdjęć panorama marsjańskiego krajobrazu wokół łazika Curiosity. Zdjęcia wykonano w dniach od 24.11 do 1.12.2019 r. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS.

 

 

Reklama