Przejdź do treści

Grot – nowa rakieta SKA

Rakieta SKA - Grot

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) z Politechniki Warszawskiej stworzyło projekt nowej dwustopniowej rakiety, której celem będzie osiągnięcie pułapu 15 kilometrów i tym samym pobicie rekordu wysokości lotu rakiety amatorskiej.  Lekko zmodyfikowany Grot może docelowo polecieć nawet na 60 kilometrów.

SKA ogłosiło na swoim profilu na Facebooku, że stworzyło projekt nowej rakiety o nazwie Grot, która ma osiągnąć pułap 15 kilometrów i tym samym pobić rekord wysokości lotu rakiety amatorskiej, który wynosi obecnie 12 200 (12 308) metrów. Został on ustanowiony 16 października 2016 roku na poligonie w Drawsku Pomorskim przez rakietę K1-X należącą do krakowskiej grupy Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Przedstawiciele koła deklarują, że lekko zmodyfikowana rakieta Grot docelowo mogłaby polecieć na wysokość nawet 60 kilometrów. Wysokość 15 kilometrów była do niedawna największą wysokością dostępną dla lotów rakiet w Polsce – zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych – ale dzięki działaniom Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA/PAK) jest szansa na podniesienie tego limitu.

Nowa rakieta SKA składa się z dwóch stopni – silnika na paliwo stałe, będącego zmodernizowanym silnikiem rakiety TuCAN, o ciągu maksymalnym 7500 N i impulsie całkowitym 18000 Ns, oraz grota, czyli wąskiego kadłuba zakończonego pięciokilogramową głowicą wykonaną z mosiądzu. W praktyce wygląda to tak, że silnik pierwszego stopnia rozpędza do niemal trzykrotności prędkości dźwięku relatywnie mniejszy grot, który dzięki swojej dużej bezwładności i niewielkim rozmiarom wolno wytraca prędkość, dzięki czemu może osiągać znaczną wysokość – nawet do 60 kilometrów.

Na pokładzie rakiety znajdą się:

* dwustopniowy system odzysku zrealizowany za pomocą jednego spadochronu przez pirotechniczne odrzucenie ciężkiej głowicy tuż przed lądowaniem;

* dwa komputery pokładowe (jeden z nich stworzony od zera przez członków SKA) odpowiedzialne za przesyłanie telemetrii na żywo oraz obsługę zapłonników pirotechnicznych;

* kamera, z której film będzie można zobaczyć na stronie Koła.

Przy pracach nad rakietą niezbędna była pomoc sponsorów, spośród których należy wymienić przede wszystkim Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz firmy MESKO S.A., Wareluk S.C. i Glebowicz Kompozyty.

Aktualnie studenci pracują nad budową rakiety. Aby zrealizować lot na wysokość powyżej 15 kilometrów, studenci planują wydłużyć silnik (dysponują niezbędnym zapleczem technologicznym). Drugi stopień, tj. grot, nie różniłby się funkcjonalnością między oboma wersjami rakiety, wobec czego członkowie zespołu konstrukcyjnego mogą już testować rozwiązania do kolejnej iteracji rakiety Grot.

Źródło: SKA

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama