Przejdź do treści

Hubble odkrywa kosmiczne skarby

Powyższe zdjęcie jest złożeniem ekspozycji wykonanych w świetle widzialnym oraz w bliskiej podczerwieni przez kamerę Teleskopu Hubble'a przeznaczoną do przeglądów nieba. Pokrywa ono pole o rozmiarze około 3.4 na 3.4 minuty łuku.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a (NASA/ESA) zarejestrował nowy, olśniewający obraz obiektu Messier 69 - gromady kulistej gwiazd. Na zdjęciach widoczne są liczne, tworzące ją, srebrzystobiałe gwiazdy, na których tle gwiazdy tła wyglądają niczym wielkie, złote kule.
 
To porównanie ma sens - o tyle że gromada M69 jest jedną z najbardziej bogatych w metale, jaką znamy. W astronomii pojęcie "metaliczność" odnosi się do wszystkich pierwiastków cięższych niż pierwiastki najbardziej rozpowszechnione we Wszechświecie - wodór i hel. Powstają one w wyniki reakcji jądrowych (fuzji) zachodzących we wnętrzach gwiazd. Zalicza się tu między innymi wapń, który buduje nasze kości, jak i węgiel zawarty w diamentach. Następujące po sobie pokolenia coraz to nowszych gwiazd wzbogaciły Wszechświat we wszystkie istniejące dziś pierwiastki w całej ich różnorodności.
 
Ponieważ jednak gwiazdy budujące gromady kuliste są bardzo stare, ich metaliczność powinna być znacznie niższa niż, przykładowo, w przypadku Słońca. Obserwując tak starą populację gwiazd możemy także prześledzić wstecz w czasie ewolucję Kosmosu oraz tworzących go pierwiastków chemicznych.
 
Gromada M 69 znajduje się w odległości 29 700 lat świetlnych od nas, w konstelacji Strzelca. Słynny francuski łowca komet, Charles Messier, dodał ją do swojego równie znanego katalogu obiektów mgławicowych w roku 1780. Jej inne popularne oznaczenie to NGC 6637.

 

Źródło: Elżbieta Kuligowska | http://www.sciencedaily.com

Na ilustracji: Powyższe zdjęcie jest złożeniem ekspozycji wykonanych w świetle widzialnym oraz w bliskiej podczerwieni przez kamerę Teleskopu Hubble'a przeznaczoną do przeglądów nieba. Pokrywa ono pole o rozmiarze około 3.4 na 3.4 minuty łuku.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama