Przejdź do treści

Japońska sonda Hayabasa2 wypuściła łaziki na powierzchnię asteroidy Ryugu

Japońska sonda do asteroidy Ryugu wykonała udane wypuszczenie dwóch mikrołazików MINERVA-II na powierzchnię.

Japońska misja do asteroidy typu C wystartowała w grudniu 2014 roku. Do celu swojej podróży dotarła w czerwcu 2018 roku. Od tego czasu sonda zdążyła już zbliżyć się na odległość 1 km od powierzchni asteroidy i wykonać mapę jej pola grawitacyjnego. Zespół misji wyznaczył niedługo po tym potencjalne miejsca lądowań poszczególnych próbników sondy.

Przebieg operacji


Ostatnie przygotowania do wypuszczenia łazików rozpoczęły się 19 września. Dzień później sonda zaczęła zbliżać się do powierzchni asteroidy. Początkowo sonda zniżała się regularnie z uruchomionym silnikiem. Początkowo z prędkością pionową wynoszącą 40 cm/s, od wysokości 5 km prędkość spadku wynosiła 10 cm/s.

Gdy wysokościomierz sondy zmierzył 60 m odległości od powierzchni przestała ona zbliżać się z włączonymi silnikami, a weszła w tryb swobodnego spadku, gdzie grawitacja asteroidy przybliżała statek do powierzchni. Swobodny spadek miał służyć temu, by wypuszczone łaziki nie zostały zanieczyszczone przez gazy z napędu.

Kilka metrów po rozpoczęciu swobodnego spadku, sonda wypuściła łaziki. Następnie jeszcze przez jakiś czas kontynuowała z nimi spadek bez uruchomionego silnika. Dopiero nieco ponad 30 m nad powierzchnią rozpoczęła się faza wznoszenia z jednoczesnym poszukiwaniem kamerami miejsca wylądowania łazików.


Zdjęcie Ryugu wykonane podczas operacji wypuszczenia łazików. Fotografię wykonano na wysokości około 80 m od powierzchni asteroidy. Źródło: JAXA.

O robotach MINERVA-II


MINERVA-II (akronim od: MIcro Nano Experimental Robot Vehicle for Asteroid) to druga generacja niewielkich łazików eksploracyjnych, które były już wykorzystane podczas poprzedniej japońskiej misji do asteroidy Itokawa.

Łaziki MINERVA-II1 (oznaczane jako 1A i 1B) mają kształt sześciokątów i są szerokie na 18 cm oraz wysokie na 7 cm. Każdy z nich waży 1,1 kg. Te niewielkie pojazdy mogą poruszać się po powierzchni asteroidy wykonując niewielkie skoki. Gdy taki skok zostanie wykonany łazik może być w powierzchni nawet przez 15 minut, aż słaba grawitacja Ryugu ściągnie go z powrotem na Ziemię.


Grafika przedstawiająca łaziki MINERVA-II1 na powierzchni Ryugu. Źródło: JAXA.

Na łaziku 1A umieszczono zestaw 4 kamer, na robocie 1B zamontowano 3 kamery. Oprócz kamer w skład pojazdów wchodzą termometry, akcelerometry, żyroskopy i inne sensory optyczne. Łaziki będą skakać po powierzchni autonomicznie, czyli bez potrzeby dostawania poleceń z Ziemi.

Oprócz dwóch już wypuszczonych łazików, w przyszłym roku z zasobnika sondy zostanie wysłany na powierzchnię trzeci łazik MINERVA-II2.

Źródło: JAXA

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Asteroida Ryugu uwieczniona przez sondę Hayabusa2, podczas operacji wypuszczenia łazików MINERVA-II1. Źródło: JAXA.

 

Reklama