Przejdź do treści

Kolejne sukcesy polskich firm z branży kosmicznej

Ziemia z kosmosu - ICEYE Polska

Niedawno pisaliśmy o prestiżowym wyróżnieniu dla polskiej ekipy w amerykańskim konkursie Visionary Q-Prize. Pojawiły się jednak doniesienia o kolejnych sukcesach polskich spółek związanych z kosmosem  firmy Creotech Instruments S.A z Piaseczna oraz ICEYE Polska z Warszawy.

Sukces Creotech Instruments

Brytyjski dziennik „Financial Times” jak co roku opublikował prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie (FT1000). W zestawieniu dominują wciąż wprawdzie firmy z Niemiec, Francji Włoch i Wielkiej Brytanii, ale znalazły się w nim także 22 polskie spółki – o dwie więcej niż w poprzednim zestawieniu – a wśród nich działająca w sektorze kosmicznym firma Creotech Instruments. Warto odnotować, że w ubiegłym roku do tego zestawienia trafiło 20 firm z naszego kraju. Oznacza to wzrost z roku na rok o 10%.

Największą grupę firm w aktualnym zestawieniu stanowią spółki technologiczne (14,9%). Co ciekawe, spośród 22 polskich spółek, które znalazły się w rankingu, firmy technologiczne stanowią niemal 60%. Zdaniem Jacka Kosieca, Prezesa Creotech Instruments S.A. (562. miejsce w rankingu, 14. wśród polskich firm), świadczy to o wielkim potencjale innowacji w naszym kraju.

Biznes na zachodzie Europy jest wciąż daleko przed nami, dysponuje niezbędnym kapitałem i znacznie dojrzalszą kulturą korporacyjną. Jednak to, jak dynamicznie rośnie liczba polskich firm w zestawieniu FT1000 i jak duży jest w nich udział spółek technologicznych, świadczy o tym, że naprawdę mamy szansę dogonić Zachód – mówi Jacek Kosiec. Świat zmienia się bardzo szybko i jednym z najważniejszych czynników wpływających na wektory tych zmian jest dokonująca się na naszych oczach rewolucja technologiczna. Polacy i polscy przedsiębiorcy nadspodziewanie dobrze odnajdują się w tym zmieniającym się świecie. Jeśli nie zabraknie nam determinacji, mamy szansę nie tylko uniknąć tzw. pułapki średniego wzrostu, ale także przełamać nasze historyczne, wielowiekowe zapóźnienie technologiczne względem Zachodu.

W analizowanym okresie od 2014 do 2017 roku przychód firmy Creotech Instruments S.A. wzrósł o 309% i osiągnął wartość 2,7 miliona euro.

ICEYE Polska z nagrodą Agencji Rozwoju Przemysłu

Firma ICEYE Polska, działająca w obszarze zaawansowanych technologii satelitarnych służących do obserwacji Ziemi, została nagrodzona w kategorii „Zagraniczny sukces – nagroda za osiągnięcia podmiotów polskiego sektora kosmicznego za granicą – aspekt naukowy i biznesowy”. Ideą konkursu, organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu, jest wyróżnienie osób bądź instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwijania i promowania polskiego sektora technologii kosmicznych.

ICEYE Polska - Konstelacje

Bardzo cieszymy się z tego wyjątkowego wyróżnienia, które podkreśla naszą rolę w rozwijaniu przełomowych, radarowych technologii satelitarnych. Konsekwentnie rozszerzamy swoją działalność w Polsce, co zdecydowanie zwiększa potencjał rozwoju naszej firmy. Tym bardziej jesteśmy dumni, że nasze dokonania zostały docenione przez Agencję Rozwoju Przemysłu – powiedział Robert Wagemann, członek zarządu ICEYE Polska.

Rozwój w Polsce jest jednym z priorytetów firmy działającej na rynku globalnym. Obok stale rosnącego zespołu inżynierów, w warszawskim biurze ICEYE mieści się Centrum Operacji Satelitarnych, odpowiadające za zarządzanie satelitami, wykonywanie zdjęć i dostarczanie ich odbiorcom.

W Planach ICEYE jest między innymi rozbudowa zaplecza badawczo-rozwojowego pozwalającego na prowadzenie zaawansowanych prac nad przetwarzaniem obrazów satelitarnych i przetwarzaniem pozyskiwanych z nich danych.
 
ICEYE jest światowym liderem w zakresie wykorzystania technologii radarowej SAR (radar z syntetyczną aperturą) dla mikrosatelitów, zapewniającej szybki dostęp do niezawodnych danych z obserwacji Ziemi uzyskiwanych niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Firma ICEYE przeprowadziła w styczniu 2018 roku pierwszą na świecie skuteczną próbę umieszczenia na orbicie okołoziemskiej satelity o wadze poniżej stu kilogramów wyposażonego w radar SAR. Po sukcesie kolejnej misji, którą było wystrzelenie satelity ICEYE-X2 w grudniu ubiegłego roku, firma jest na najlepszej drodze do stworzenia największej na świecie konstelacji satelitów SAR. Do końca 2019 roku na orbitę ma trafić kolejnych pięć urządzeń.


Czytaj więcej:

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Monitorowanie powierzchni Ziemi z orbity. Źródło: ICEYE

Reklama