Przejdź do treści

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że Sławosz Uznański poleci na stację kosmiczną na orbicie okołoziemskiej. To efekt podpisania umowy z Europejską Agencją Kosmiczną i amerykańską firmą Axiom Space.

Sławosz Uznański to polski kandydat na astronautę wybrany w najnowszym naborze prowadzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Teraz okazuje się, że faktycznie dostanie możliwość lotu w kosmos. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ma testować technologie polskich przedsiębiorstw, prowadzić eksperymenty, a także zrealizować program edukacyjny skierowany do uczniów.

4 sierpnia 2023 r. minister rozwoju i technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS. 9 sierpnia pochwalił się tym Waldemar Buda i kierowane przez niego ministerstwo.

Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta, będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów – powiedział minister Waldemar Buda.

We współpracy z ESA, Axiom Space będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji.

Warto dodać, że w 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o 295 milionów euro. Poza programem związanym z udziałem astronauty, środki będą wykorzystane w różnych programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi, w których będą miały szanse brać udział firmy polskiego sektora kosmicznego.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Na zdjęciu: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) sfotografowana z pokładu wahadłowca Discovery w trakcie lotu STS-120. Zdjęcie wykonano 8 sierpnia 2009 roku. Źródło: NASA.

 

Reklama