Przejdź do treści

Koniunkcja Księżyca z Saturnem

W poniedziałkowy wieczór na naszym polskim nieboskłonie będzie można ujrzeć kolejną koniunkcję dwóch ciał niebieskich, tym razem Księżyca z Saturnem.

Srebrny Glob w najbliższą noc z poniedziałku na wtorek (25/26.04) będzie świecił w fazie 87% i wzejdzie dopiero po północy nad wschodnio-południowym horyzontem. Towarzyszący Księżycowi dość jasny Saturn (1,0 mag) będzie znajdował się od niego w separacji około trzech i pół stopnia na południowy wschód. Około godziny 03:00 UTC nad ranem cała koniunkcja przesunie się nad południowy horyzont, znakomicie się przy tym prezentując. Warto również dodać, że obydwóm ciałom niebieskim, czyli Księżycowi i Saturnowi, tej właśnie nocy będzie towarzyszył również bardzo jasny Mars (-1,31 mag) świecąc w odległości kilku stopni od Srebrnego Globu.

Tych, którzy są szczególnie wytrwali w obserwacjach, zachęcamy, by pozostać do godziny 04:00 UTC nad ranem, ponieważ dokładnie wtedy nasz naturalny satelita przemknie w pobliżu jasnej gwiazdy Sabik (2,43 mag), obydwa ciała będzie dzielił dystans około 3 stopni. Gwiazda Sabik, Księżyc i dwie jasne planety będą tworzyć razem na nieboskłonie coś w rodzaju odwróconego trapezu.

Zachęcamy do prowadzenia obserwacji i fotografowania całej koniunkcji oraz życzymy pogodnego nieba!

Więcej informacji:

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Saturnem. Źródło: stellarium.org

Reklama