Przejdź do treści

Koniunkcja Księżyca z Uranem

W nocy z wtorku na środę (28/29.06) czeka nas ostatnia już w tym miesiącu koniunkcja dwóch ciał niebieskich, tym razem Księżyca z Uranem, czyli z przedostatnią planetą Układu Słonecznego. Wszystkich miłośników koniunkcji zachęcamy do obserwacji.

Obserwację w nadchodzącą noc z wtorku na środę (28/29.06), zalecamy rozpocząć dopiero około godziny 02:11, ponieważ dopiero właściwie wtedy będziemy w stanie ujrzeć już cieniutki Księżyc, świecący w fazie 36%. Jego towarzysz Uran będzie znajdował się nieco tuż nad nim, świecąc jasnością 5,88 mag. Srebrny Glob oraz przedostatnia planeta Układu Słonecznego będą znajdować się na wysokości horyzontalnej około 10 stopni. Obydwa ciała niebieskie o godzinie 02:11, czyli w momencie największego zbliżenia do siebie, dzielić będzie dystans około dwóch i pół stopnia, czyli jak na koniunkcję będzie to dość niewiele.

Obserwację całego zjawiska będzie można prowadzić praktycznie aż do samego świtu, czyli gdzieś mniej więcej do godziny 03:20. Późniejsze poszukiwania Urana będą z pewnością sporym wyzwaniem, ponieważ powoli rozjaśniające się już niebo przez wschodzące Słońce znacząco utrudni komukolwiek prowadzenie jakichkolwiek obserwacji astronomicznych. Zachęcamy, by już przy użyciu choćby małej lornetki spróbować dojrzeć samego Urana.

Obserwacje o tej porze nocy okiem nieuzbrojonym mogą zakończyć się niestety niepowodzeniem, ponieważ panujące jeszcze tzw. "białe noce" oraz sama jasność Urana może nam znacząco utrudnić jego lokalizację. Osoby, które posiadają małe lornetki lub teleskopy o małej aparaturze, powinni bez wahania ich użyć, a z pewnością ujrzą oni znacznie więcej szczegółów niż widać okiem nieuzbrojonym.

Wszystkich miłośników spoglądających w nocne rozgwieżdżone niebo zachęcamy, by również i tej nadchodzącej nocy wyjść na zewnątrz i podziwiać urokliwą koniunkcję. Wszystkim życzymy również pogodnej i udanej nocy obserwacyjnej!

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Uranem. Źródło: stellarium.org

Reklama