Przejdź do treści

Kosmos na 3. Śląskim Festiwalu Nauki 2019

3. Śląski Festiwal Nauki

W dniach 12-14 stycznia odbędzie się trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. To 3 sceny, ponad 150 stanowisk pokazowych, ponad 90 warsztatów, 5 stref, w tym strefa Kosmos oraz kilkanaście wystaw artystycznych i naukowych. Wśród gości będą m.in. pierwszy polski kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski czy amerykańska astronautka Nicole Stott. Hasłem przewodnim Festiwalu jest ENERGIA.

Oficjalny start 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie miał miejsce w sobotę 12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Ale prologiem Festiwalu będzie zaplanowana na piątek 11 stycznia VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim.

Inaugurację Festiwalu poprowadzi dr Tomasz Rożek, który jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce. W programie inauguracji jest m.in. rozmowa dr. Rożka z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott.

Rolę ambasadorów festiwalu będą pełnili: dziennikarze naukowi Tomasz Rożek i Wiktor Niedzicki, dziennikarz radiowy Piotr Baron oraz astrofizyk Łukasz Lamża.

W dniach 13-14 stycznia Festiwal będzie odbywał się głównie na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Niedziela 13 stycznia przewidziana została dla gości indywidualnych, natomiast w poniedziałek 14 stycznia głównymi odbiorcami Festiwalu będą grupy zorganizowane, przede wszystkim szkoły.

Ciekawie zapowiada się strefa „Kosmos”. Przewidziano w niej 20 różnych atrakcji począwszy od spotkania z „kosmitami” czyli pierwszym polskim kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim oraz amerykańską astronautą Nicole Stott, poprzez wyprawy w kosmos na stanowisko z wirtualną rzeczywistością, szkolenie małych astronautów, poznanie przepisu na budowę życiodajnej planety, zobaczenie w akcji łazików marsjańskich oraz pokierowanie takim łazikiem, czy udział w czterech misjach marsjańskich, w czasie których będziemy troszczyli się o bazę marsjańską z klocków Lego i kierowali Unibotami. Wykaz atrakcji, które będą w strefie kosmicznej można znaleźć tutaj.

Dodatkowe wydarzenia kosmiczne będą miały miejsce na dwóch scenach, na scenie głównej i scenie audytoryjnej. Są one niezależne od strefy Kosmos.

Na scenie głównej zaplanowano spotkanie autorskie z gen. Mirosławem Hermaszewskim (niedziela, godz. 15:20 – 16:00) oraz spotkanie autorskie z astronautką Nicole Scott (niedziela, godz. 16:30 – 17:10, poniedziałek, godz. 12:30 – 13:20). Ponadto będą miały miejsce ciekawe pokazy z fizyki i astronomii tj. Półkule Magdeburskie (pon. 9:00-9.15), CREDO, czyli jak zbadasz Wszechświat smartfonem (pon., godz. 10:00-10:45), Rakiety i pociski (pon., godz. 11:55-12:05), Działo próżniowe (pon., godz. 13:20-13:30), Potęga ciśnienia atmosferycznego (pon., 15:10-15:20).

Na scenie audytoryjnej będzie można zobaczyć i posłuchać wykłady z fizyki: Superconductivity. From a Physics Phenomenon to the Key Technology of the 21st Century (pon. 10:50-11:50) oraz Małe cząstki w wielkim akceleratorze (pon. 12:55-13:35)

Ciekawym punktem Festwiwalu będzie debata na temat przyszłości przemysłu kosmicznego w Polsce, która odbędzie się 13 stycznia (niedziela) w godz. 14:30 – 15:15 na scenie głównej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W trakcie debaty, którą będzie moderował Łukasz Wilczyński (European Space Foundation) słuchacze dowiedzą się, jak wygląda sytuacja Polski na tle światowego sektora kosmicznego, czym jest Krajowy Program Kosmiczny, jaka może być rola Polski w nowym wyścigu kosmicznym na Księżyc, czy Polska ma szanse wziąć udział w załogowych programach kosmicznych, czy jest szansa na polskie SpaceX, jaka jest renoma polskich naukowców i inżynierów w świecie, jak budować dobre kadry dla polskiego przemysłu kosmicznego oraz czego poza kadrami potrzebuje jeszcze polski sektor kosmiczny?

W debacie wystąpią: Grzegorz Brona (Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej), Paweł Wojtkiewicz (Prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego), Łukasz Wiśniewski (ASTRONIKA), Anna Nałęcz-Kobierzycka (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii), Inna Uwarowa (FP Space), Roman Wawrzaszek (Centrum Badań Kosmicznych PAN) oraz gen. Mirosław Hermaszewski.

Pełen program Festiwalu dostępny jest tutaj.

Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest darmowy! Ale udział w niektórych wydarzeniach festiwalowych wymaga wcześniejszej rejestracji. Można jej dokonać na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl  w zakładce „Dla odwiedzających”.

Organizatorami 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (oficjalny gospodarz wydarzenia), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Śląski Festiwal Nauki

 

Reklama