Księżycowy lądownik SLIM wylądował na nosie

SLIM na powierzchni Księżyca

Japońska sonda kosmiczna SLIM wylądowała na Księżycu 19 stycznia, czyniąc Japonię piątym krajem, któremu udało się wykonać miękkie lądowanie na satelicie Ziemi. Nowe zdjęcie stanowi dowód tego sukcesu, pokazując, że SLIM znajduje się na powierzchni Srebrnego Globu, aczkolwiek... stojąc na nosie.

Zdjęcie, które Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) opublikowała w środę wieczorem (24 stycznia), wykonał łazik LEV-2 (Lunar Exploration Vehicle-2), znany również jako SORA-Q, jeden z dwóch maleńkich łazików, które poleciał na Księżyc na pokładzie SLIM. LEV-2 jest wielkości piłki tenisowej i został zaprojektowany tak, aby zmieniać swój kształt z kulistego na dwie połówki, a następnie pełzać po Księżycu.

SLIM (skrót od „Smart Lander for Investigating Moon”) to demonstracyjny statek kosmiczny, zaprojektowany w celu zaprezentowania technologii potrzebnej do wykonywania niezwykle precyzyjnych lądowań na powierzchniach planet. Został wystrzelony we wrześniu ubiegłego roku wraz z kosmicznym teleskopem rentgenowskim o nazwie XRISM, który osiadł na niskiej orbicie okołoziemskiej.

SLIM osiągnął orbitę księżycową w Boże Narodzenie, a następnie 19 stycznia wykonał historyczne zejście na powierzchnię Księżyca. Jednak tego dnia nie wszystko poszło zgodnie z planem. Operatorzy misji nie byli w stanie potwierdzić jej statusu natychmiast po przyziemieniu i ostatecznie ustalili, że panele słoneczne nie wytwarzają prądu.

Lądownik JAXA do badania Księżyca (SLIM, 小型月着陸実証機) pomyślnie wylądował na Księżycu 19 stycznia 2024 r. o godzinie 15:20 UTC (20 stycznia, o godzinie 00:20 czasu japońskiego). Obrazy z kamery nawigacyjnej (CAM-PX) pokazują trajektorię opadania do lądowania. Zdjęcie wykonane przez CAM-PX zaraz po lądowaniu przedstawia okolicę. Źródło: Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA)/立命館大学/会津大学

Nowo opublikowane zdjęcie pokazuje, dlaczego tak się dzieje: SLIM spoczął na nosie, co nie było pożądaną orientacją. Dlatego lądownik nie był w stanie zebrać światła słonecznego zgodnie z oczekiwaniami. Jednak fakt, że zdjęcie dotarło do kontroli misji, pokazuje, że łaziki LEV-2 i LEV-1 zostały wystrzelone z SLIM podczas opadania zgodnie z planem i z powodzeniem działały na powierzchni Księżyca.

Ten obraz został przesłany na Ziemię za pośrednictwem LEV-1. Potwierdzono też, że komunikacja między LEV-1 i LEV-2 działa normalnie – podaje JAXA. Byliśmy również w stanie potwierdzić, że łazik LEV-2 został pomyślnie rozmieszczony i wjechał na powierzchnię Księżyca po uwolnieniu z SLIM.

W poniedziałek (21 stycznia) JAXA poinformowała, że SLIM żyje, choć milczy, a naukowcy przygotowują się do możliwego odzyskania lądownika.

Agencja przekazała kolejną aktualizację w środę wieczorem czasu zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych (czwartkowe popołudnie, 25 stycznia czasu japońskiego) podczas konferencji prasowej prowadzonej w języku japońskim. Według Dawoon Junga, inżyniera misji księżycowej w Koreańskim Instytucie Badań Kosmicznych, który transmitował na żywo na Twitterze, zespół misji nadal ma nadzieję na odzyskanie SLIM przed dniem 1 lutego, kiedy Słońce zajdzie w miejscu lądowania sondy.

Opracowanie: Joanna Molenda-Żakowicz

Na ilustracji: Japoński lądownik księżycowy SLIM, sfotografowany na powierzchni Księżyca w styczniu 2024 r. przez LEV-2, malutki łazik, który podróżował na Księżyc za pomocą SLIM. (Zdjęcie: JAXA/Takara Tomy/Sony Group Corporation/Doshisha University))