Przejdź do treści

Masz pomysł na misję kosmiczną? Zgłoś go do ESA!

Publiczne konsultacje ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła konsultacje społeczne w sprawie przyszłych naukowych misji kosmicznych. Każdy kto ma ochotę i co najmniej 16 lat, może podesłać swoje sugestie, czym powinny zajmować się misje kosmiczne za kilkanaście lat.

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła przygotowania do opracowania planu przyszłych naukowych misji kosmicznych Voyage 2050, który będzie obejmować lata 2035–2050. Niektórym może się to wydawać jakąś bardzo odległą przyszłością, ale takie są realia agencji kosmicznych – muszą planować swoje działania długoterminowo i długofalowo. Na przykład aktualnie realizowany przez ESA plan Cosmic Vision 2015–2025 zaczął być konsultowany z naukowcami już w 2005 roku. Inny przykład to czołowa europejska misja kosmiczna Rosetta, obejmująca wystrzelenie sondy z Ziemi w 2004 roku w celu zbadania komety i wypuszczeniem lądownika w 2014 roku – pierwsze pomysły takiego przedsięwzięcia były analizowane już w latach osiemdziesiątych.

To pierwsze takie publiczne konsultacje zorganizowane przez ESA przy planowaniu swojego programu kosmicznego. Potrwają od marca do czerwca 2019 roku.

Nasze misje są finansowane przez kraje członkowskie, czyli przez ich mieszkańców. Chcielibyśmy zwiększyć przekonanie ludzi, że są współwłaścicielami, a także zwiększyć społeczne zaangażowanie w program kosmiczny. Dlatego czekamy na różne opinie i wybierzemy następny zestaw misji kosmicznych w sposób transparentny – powiedział Günther Hasinger, dyrektor naukowy ESA.

Osoby w wieku co najmniej 16 lat, które chcą wspomóc ESA w wymyślaniu celów przyszłych naukowych misji kosmicznych, mogą to zrobić, wypełniając ankietę na stronie http://sci.esa.int/discovering-our-universe/survey. Dodatkowo wśród uczestników konsultacji społecznych będą co miesiąc losowane nagrody (przez okres trwania konsultacji).

Jednocześnie agencja czeka też na zgłoszenia od naukowców. W tym przypadku cała procedura opisana jest na stronie https://cosmos.esa.int/voyage-2050.

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Autor: Krzysztof Czart

 

 

Reklama