Przejdź do treści

Nadlatują delta Leonidy

Delta Leonidy to rój związany z gwiazdozbiorem Lwa, niezbyt aktywny, ale wart obejrzenia. Już niedługo, nastąpi maksimum tego roju - zachęcamy do spoglądania w niebo w okolicach od 15 lutego do 10 marca.

Urokliwe delta Leonidy będą widoczne na naszym niebie od 15 lutego do 10 marca 2016 r. Posiadają swój radiant w gwiazdozbiorze Lwa. Prędkość meteorów pochodzących z tego roju to około 23 km/s, natomiast jego ZHR waha się od 2-4 meteorów w ciągu jednej godziny, może i to nie wiele, ale i tak rój ten zaliczany jest do ciekawszych i wartych uwagi.

Gdzie leży  konstelacja Lwa? Lew zajmuje dość spory obszar naszego nieboskłonu, sąsiaduje on od północy z gwiazdozbiorem Wielkiej Niedźwiedzicy, oraz od południa z konstelacją Hydry. Połowa lutego to znakomity okres czasu w Polsce, by móc podziwiać jasne meteory. Luty to ostatni już w całości miesiąc astronomicznej zimy, noce w naszym kraju są jeszcze na tyle długie, by bez najmniejszego problemu wybrać się na nocne podziwianie jasnych meteorów. Gorąco zachęcamy Państwa do obserwacji i życzymy ujrzenia jak najwięcej spadających gwiazd i oby każde pomyślane życzenie się spełniło!

Autor: Adam Tużnik

Reklama