Przejdź do treści

NASA zaczęła październikowy maraton spacerów kosmicznych na ISS

img

Para astronautów 61. Ekspedycji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończyła pierwszy z pięciu planowanych w październiku spacerów kosmicznych, poświęconych wymianie baterii systemu zasilania ISS.

Od 2017 roku trwa wymiana baterii systemu zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Akumulatory niklowo-wodorowe obecne na stacji od samego początku jej istnienia są stopniowo zastępowane przez nowe lżejsze i wydajniejsze ogniwa litowo-jonowe. Do tej pory udało się wymienić baterie w segmentach S4 i P4 stacji. W każdym z takich segmentów 12 starych baterii zastępuje 6 nowych. Październikowe prace skupiają się na segmencie P6. W przyszłym roku wymieniona zostanie ostatnia seria baterii w części S6. Wszystkie nowe akumulatory do stacji dostarczają japońskie statki towarowe HTV.

img
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z zaznaczonym miejscem pracy podczas spaceru kosmicznego EVA-56. Źródło: NASA.

Niedzielny spacer kosmiczny oznaczony był jako EVA-56. W przestrzeń wyszli Christina Koch i dr Drew Morgan. Głównym celem pierwszego wyjścia w październiku było wyjęcie pierwszych dwóch starych akumulatorów z modułu IEA i zastąpienie ich jednym nowym akumulatorem litowo-jonowym oraz adapterem.

Spacer EVA-56 przebiegł pomyślnie. Astronauci szybko uporali się z podstawowym zadaniem i resztę czasu wykorzystali na dodatkową pracę demontażu trzeciej starej baterii z IEA. Łącznie wyjście trwało 7 godzin i 1 minutę.

 

 

Zarówno dla Christiny jak i Drew był to 2. spacer kosmiczny w karierze. Christina Koch naliczyła tym samym 13 godzin i 46 minuty pracy na zewnątrz ISS, a Drew Morgan 13 godzin i 33 minuty.

Następny spacer planowany jest na 11 października. Wtedy ten sam skład (Koch i Morgan) wyjdą, kontynuując pracę na pierwszej linii zasilania modułu IEA w segmencie P6. Wymiana baterii w P6 będzie wymagała w sumie 5 spacerów. Tak duża ilość spowodowana jest tym, że segment P6 leży na samym końcu stacji i niemożliwe jest zautomatyzowanie części zadań przy użyciu ramienia robotycznego. Po skończonej wymianie w P6 9 starych baterii spłonie w atmosferze w statku HTV, a 3 pozostaną wpięte jako zapasowy magazyn energii elektrycznej.

Był to 219. spacer w historii działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Opracował: Rafał Grabiański

Źródło: NASA/SN

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Christina Koch podczas spaceru EVA 56. Źródło: NASA/Koch.