Przejdź do treści

Nasiona w kosmosie: badania roślin w misji Artemis

księżyc. Ilustracja: Public Domain

Jak będziemy uprawiać żywność w kosmosie? Federica Brandizzi z Uniwersytetu Stanowego Michigan jest bardzo zainteresowana rozwiązaniem tego problemu.

Brandizzi wyśle różne nasiona w kosmos podczas misji Artemis I, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób można będzie produkować żywność podczas podróży i misji kosmicznych. Jak sama przyznaje, w rzeczywistości chodzi tu o zrozumienie, jak możemy podtrzymać wegetację i ogólnie życie poza naszą planetą, w ostatecznym rozrachunku możemy bowiem potrzebować roślin, które będą w stanie przetrwać dłuższe podróże kosmiczne, w tym te trwające przez całe pokolenia.

Tymczasem w kosmosie rośliny rosną nieco inaczej niż na Ziemi. W ciągu ostatnich kilku dekad naukowcy pracowali nad kompensacją tych (zwykle niezbyt korzystnych) różnic poprzez dokładniejsze zrozumienie biologii i mechanizmów rozwoju roślin z dala od naszej planety. Na podstawie dotychczasowych badań naukowcy ustalili, że lot kosmiczny wpływa na składniki budulcowe organizmów, na przykład aminokwasy, dzięki którym siewki są silne na Ziemi. Te same aminokwasy są jednak również odżywcze dla ludzi, którzy jedzą te rośliny. Laboratorium Brandizzi wytypowało zatem nasiona wzbogacone o te aminokwasy i wysyła je w kosmos razem ze zwykłymi nasionami. Eksperyment pozwoli zespołowi sprawdzić, czy wzbogacanie nasion na Ziemi może utworzyć bardziej zrównoważoną ścieżkę do upraw zdrowszych roślin i żywności w kosmosie.

W przestrzeni kosmicznej jest też wiele czynników i zmiennych, których rośliny nigdy wcześniej nie doświadczyły. Na przykład bez przyciągania grawitacyjnego Ziemi rośliny są nieważkie i rosną inaczej. A bez ziemskiej atmosfery ochronnej zagrażają im większe dawki promieniowania kosmicznego.

Eksperyment zespołu Brandizzi jest jednym z czterech wybranych przez Program Biologii Kosmicznej NASA, którego celem jest lepsze zrozumienie wpływu głębokiej przestrzeni kosmicznej na ziemskie formy życia. Po latach przygotowań misja Artemis I ma szansę wkrótce się rozpocząć. Sadzonkom zespołu na pokładzie statku kosmicznego Orion będą towarzyszyły doświadczenia z drożdżami prowadzone przez Uniwersytet Colorado-Boulder, eksperyment z grzybami prowadzony przez Naval Research Laboratory oraz eksperyment z fotosyntetyzującymi algami kierowany przez naukowców z Institute for Medical Research, korporację badawczą non profit.

Będzie to jednocześnie trzeci eksperyment laboratorium Brandizzi w misji NASA. Wcześniejsze projekty jej zespołu koncentrowały się na badaniu reakcji roślin na wyjątkowe warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. Projekty te były różne, ale ich wspólnym celem jest wyhodowanie pewnego dnia roślin, które będą mogły właściwie rozwijać się podczas przyszłych misji na Księżyc – i nie tylko. Ta współpraca z NASA była dla zespołu Brandizzi jednocześnie spełnieniem marzeń i niezwykłą okazją do wprowadzenia się w zupełnie inny sposób prowadzenia badań. W przeciwieństwie do wcześniejszych projektów zespół nie może w tym przypadku wprowadzać żadnych zmian w swoim eksperymencie po jego uruchomieniu.

Dostajemy tu tylko jedną szansę, więc wszystko musi być idealnie przygotowane – dodaje Brandizzi. Przeżyłam to już dwa razy, więc wiem, że będzie to mieszanina różnych emocji. Nasze przygotowania są intensywne, są męczące, ale są też bardzo satysfakcjonujące.


Czytaj więcej:

 

Źródło: Phys.org

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 

Ilustracja: Public Domain

Reklama