Przejdź do treści

Niebieski pierścień Urana

Porównianie niebieskich pierścieni Urana i Saturna.

Odkryto nowy, niebieski pierścień otaczający Uran w odległości 97700 km od centrum planety. Jest on podobny do najbardziej zewnętrznego pierścienia E Saturna i stał się drugim takim w Układzie Słonecznym.

Odkrycia dokonano w ubiegłym roku dzięki złożeniu optycznych obrazów z teleskopu Hubble’a i podczerwonych zdjęć z hawajskiego teleskopu Keck.

Pierścień krążący dookoła Saturna powstał przez zderzenia mikrometeorytów z jego małym księżycem Enceladusem, wypuszczając w kosmos małe drobinki, które rozpraszają i odbijają światło niebieskie. Podobna sytuacja może mieć miejsce na Uranie, gdyż nowy pierścień znajduje się przy satelicie Mab. Teoria ta jednak nie ma zbyt wielu zwolenników, jako że Mab jest zbyt mały na taki proces.

Pierścień musi się składać z bardzo maleńkich, o rozmiarach tysięcznych części grubości włosa, cząsteczek pyłu i gazu , gdyż większe drobiny barwią pierścienie na czerwono. Być może wszystkie większe cząstki zostały przechwycone przez planetę pozostawiając jedynie te najmniejsze, które pod wpływem ciśnienia promieniowania słonecznego, zmian grawitacyjnych i pola magnetycznego ulegają jakimś bardzo subtelnym siłom i przemieszczają się w ramach pierścienia.

 

Źródło: www.universetoday.com | Karolina Wojtkowska

Na ilustracji: Porównianie niebieskich pierścieni Urana i Saturna

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama