Przejdź do treści

W nocy z 12 na 13 sierpnia maksimum aktywności Perseidów

Meteory z roju Perseidów
W nocy ze środy na czwartek przypadnie maksimum Perseidów, jednego z najobfitszych rojów meteorów. W tym roku warunki są bardzo sprzyjające, gdyż w obserwacjach nie będzie przeszkadzał bliski nowiu Księżyc. W całej Polsce organizowane są w tym okresie różne imprezy i pikniki zwane zwyczajowo "nocami spadających gwiazd".

Meteory, czyli "spadające gwiazdy" pojawiają się na niebie przez cały czas. Jednak w pewnych okresach ich aktywność jest większa. Mamy wtedy do czynienia z rojami meteorów, powiązanymi np. z różnymi kometami. Jednym z takich rojów, należącym do najbardziej obfitych, są Perseidy.

Perseidy nożna obserwować każdego roku w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. W tym roku maksimum aktywności nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia. Aktywność może osiągnąć 100 meteorów w ciągu godziny. Co więcej, jeden z francuskich astronomów (Jeremie Vaubaillon) przewiduje, że 12 sierpnia o godz. 20:40 polskiego czasu może nastąpić wybuch aktywności Perseidów.

Meteory z roju Perseidów można będzie też podziwiać w kolejnych dniach Szanse na dostrzeżenie ich w dużej liczbie daje nam Księżyc, a właściwie brak jego blasku nocnym niebie, gdyż jest blisko nowiu (nów nastąpi 14 sierpnia). Do dostrzeżenia Perseidów nie trzeba posiadać sprzętu optycznego, wystarczy przez kilka lub kilkanaście minut patrzeć gołym okiem na nocne niebo (najlepiej bezchmurne i w okolicy niezbyt rozświetlonej lampami), a jest bardzo duża szansa, że zobaczymy spadającą gwiazdę.

Rój Perseidów znany jest od starożytności. Meteory wchodzące w jego skład charakteryzują się barwą białą, śladami oraz są szybkie. Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tuttle. W połowie sierpnia aktywne jest też kilka innych rojów, ale znacznie mniej obfitych.

Okres maksimum Perseidów jest co roku czasem organizowania w różnych miejscach w Polsce różnych pokazów i pikników astronomicznych, zwanych zwyczajowo „nocami spadających gwiazd”. Niedawno pisaliśmy o zagrożeniu dla tych imprez spowodowanym przez uznanie przez Urząd Patentowy ochrony znaku towarowego "Noc Spadających Gwiazd". Szczegóły w "Uranii" nr 3/2015 i w notatce w portalu Uranii.

Spis wszystkich rojów meteorów wraz z datami ich aktywności, a także wiele innych informacji o zjawiskach na niebie, można znaleźć w „Almanachu Astronomicznym 2015”, wydanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i dostępnym bezpłatnie w wersji elektronicznej na stronie internetowej http://www.urania.edu.pl/almanach.

Więcej informacji:
Na zdjęciu:
Dwa meteory z roju Perseidów z zaznaczonym radiantem i konturami gwiazdozbiorów. Źródło: Wikipedia / Brocken Inaglory Anton.


Reklama