Przejdź do treści

Omega Centauri niezdatna do podtrzymywania życia

Gromada gwiazd Omega Centauri

Poszukiwanie życia w rozległym Wszechświecie jest przytłaczającym zadaniem, ale jedno miejsce astronomowie mogą wykreślić ze swojej listy. 

Według badań przeprowadzonych przez naukowców jest mało prawdopodobne, aby Omega Centauri – gęsto upakowana gromada gwiazd na naszym galaktycznym podwórku – była domem dla planet nadających się do zamieszkania.

Omega Centauri, największa gromada kulista w Drodze Mlecznej, wydawała się obiecującym miejscem przy poszukiwaniu egzoplanet zdatnych do zamieszkania. Składająca się z blisko 10 milionów gwiazd gromada leży prawie 16 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, co czyni ją widoczną nieuzbrojonym okiem i stosunkowo bliskim celem do obserwacji dla Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Mając do dyspozycji 470 tysięcy gwiazd we wszystkich kolorach tęczy w sercu Omega Centauri, astronomowie skupili się na 350 tysiącach, których barwa – wskaźnik ich temperatury oraz wieku – oznacza, że mogą potencjalnie posiadać planety zdatne do zamieszkania.

Dla każdej z gwiazd obliczyli strefę zdatną do zamieszkania (ekostrefę) – obszar orbitalny wokół każdej gwiazdy, w którym planeta skalista może posiadać wodę w stanie ciekłym, będącą kluczowym składnikiem życia w takiej formie, jaką znamy. Ponieważ większość gwiazd w sercu Omega Centauri to czerwone karły, ich ekostrefy znajdują się znacznie bliżej gwiazdy niż w przypadku Słońca.

Jądro Omega Centauri może potencjalnie być wypełnione mnóstwem ciasnych układów planetarnych, które posiadają planety zdatne do zamieszkania w pobliżu gwiazd macierzystych. Przykładem takiego układu jest TRAPPIST-1 – miniaturowa wersja Układu Słonecznego, który znajduje się 40 lat świetlnych stąd i jest obecnie postrzegany jako jedno z najbardziej obiecujących miejsc do poszukiwania obcego życia.

W końcu jednak przyjemna natura gwiazd w Omega Centauri zmusiła badaczy do stwierdzenia, że takie układy planetarne, choćby zwarte, nie mogą istnieć w jądrze gromady. Podczas gdy nasze Słońce znajduje się w odległości 4,27 lat świetlnych od najbliższego sąsiada, średnia odległość między gwiazdami w jądrze Omega Centauri wynosi 0,16 roku świetlnego, co oznacza, że będą się spotykać ze sobą mniej więcej raz na milion lat, co nie sprzyja istnieniu planet zdatnych do zamieszkania.

Opracowanie: Agnieszka Nowak

Więcej:
Omega Centauri Unlikely to Harbor Life

Źródło: University of California

Na zdjęciu: Gromada gwiazd Omega Centauri ma tu wiele kolorowych gwiazd, ale najprawdopodobniej nie posiadają one nadających się do zamieszkania planet. Źródło: NASA, ESA oraz zespół HUBBLE SM4 ERO

Reklama