Przejdź do treści

Opóźnienie numeru 1/2022 Uranii

Fragmenty obu stron plakatu, który będzie dołączony do Uranii nr 1/2022

Z przykrością zawiadamiamy Czytelników, że wydanie numeru 1/2022 Uranii ulegnie opóźnieniu. Planowany termin ukazania się numeru to pierwsza dekada marca. Niestety COVID-19 nie ominął naszej redakcji. W tej chwili już wszyscy zdrowi, ale straconego czasu nie da się nadrobić. Szczęśliwie, dzięki szczepionkom wszyscy żyjemy!

Pragniemy przy tym szczególnie przeprosić Czytelników, bo właśnie w tym roku przypada setna rocznica wydania pierwszego numeru Uranii drukiem czcionkowym. Z tej okazji przygotowaliśmy pewne niespodzianki, które też wymagają nowych rozwiązań technicznych niezbędnych do uzgodnienia z naszą drukarnią.

W numerze same atrakcje! Próba odpowiedzi na pytania o tajemnice najbardziej zdumiewającego, starożytnego artefaktu z dziedziny astronomii, polskie plany kosmicznej ekspansji w rozmowie z nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej i najświeższe doniesienia dotyczące planet pozasłonecznych. Największą jednak atrakcją numeru, będą złożone z niebywałą starannością zdjęcia będące pokłosiem ostatniego Konkursu AstroCamera 2021. Zwycięskie zdjęcie wymagałoby ekspozycji podobnej do tej, którą ma we Wrocławiu Panorama Racławicka! Zobaczycie, na ile udało się nam to oddać w druku. Ponadto większość naszych działów stałych, w tym dwa zupełnie nowe! Pierwszy, to „Pocztówka prosto z Baltimore”, z centrum lotu i analizy danych Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Drugi, to „Wspomnienie z przyszłości”, czyli wizja astronomii za 100 lat, o którą pytamy najwybitniejszych polskich astronomów.

Wszystkich Czytelników, w tym członków PTMA, nauczycieli i szkoły, zachęcamy do szybkiego nabywania i odnawiania swoich prenumerat. Pomoże nam to w odpowiednim dopasowaniu nakładu. Numer 6/2021 wraz z Kalendarzem Astronomicznym 2022 jest już bowiem bardzo trudno dostępny. W naszym magazynie mamy ostatnie egzemplarze. Więcej jest Kalendarzy bez Uranii. Pomimo dosyłania dodatkowych egzemplarzy, większość księgarni EMPiK sprzedała już swój nadział. Możecie jeszcze próbować szukać Uranii 6/2021+Kalendarz w wybranych salonach prasowych InMedio, Relay i Ruch. Potem dostępności tego numeru prawdopodobnie nie będziemy mogli zagwarantować.

Jak co roku, do pierwszego numeru Uranii dołączony będzie specjalny dodatek. To plakat z wizualizacją widoczności (wschody, zachody, górowania) planet na polskim niebie. Tym razem, niezwykle atrakcyjny wizualnie będzie rewers plakatu. To miniatury tytułowe niemal wszystkich wyprodukowanych do tej pory odcinków serialu Astronarium.

Więcej informacji:


Maciej Mikołajewski

Redaktor naczelny "Uranii - Postępów Astronomii"

 

Na ilustracji:

Fragmenty obu stron plakatu, który będzie dołączony do Uranii nr 1/2022.

 

 

Reklama