Przejdź do treści

Planetarium Wenus oficjalną siedzibą Zielonogórskiego Oddziału PTMA

Planetarium Wenus

27 kwietnia  2019 roku w Zielonej Górze w Planetarium Wenus nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy informującej o współpracy Planetarium Wenus i Zielonogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Planetarium Wenus od tego momentu będzie oficjalnie nową siedzibą Zielonogórskiego Oddziału PTMA.

27 kwietnia 2019 roku o godzinie 16.30 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy informującej o współpracy Planetarium Wenus reprezentowanego przez Agatę Miedzińską  dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, oraz przewodniczącego Zielonogórskiego PTMA – Gabriela Wziętka.

O godzinie 17.00 będzie można obejrzeć pierwszy pokaz premierowy filmu Europa ku gwiazdom. Natomiast w holu Planetarium przez całe popołudnie i wieczór będą wyświetlane fotografie z wielu obserwacji nieba przeprowadzonych przez członków Towarzystwa. Wstęp wolny.

Oddział Zielonogórski Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii działa od roku 1971. Obszar jego działania obejmuje całe województwo lubuskie. Dotychczas siedziba oddziału mieściła się przy Obserwatorium Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wieży Braniborskiej. Aktualnie nowy adres to Planetarium Wenus przy ul. Generała W. Sikorskiego 10 w Zielonej Górze.

Podstawowy kierunek działalności oddziału to popularyzacja astronomii w społeczeństwie poprzez pokazy, prelekcje i konkursy. Ponadto także pomoc w budowie i zakupie sprzętu optycznego, prowadzeniu obserwacji oraz wymiana doświadczeń i prezentacja osiągnięć astronomii amatorskiej.

Członkowie oddziału zachęcają mieszkańców Zielonej Góry do obserwacji nieba podczas różnych wydarzeń kulturalnych, np. w ramach Lata Muz Wszelakich (całoletniej cyklicznej imprezy). Ponadto  można ich spotkać m.in. na Winnych Wzgórzach Palmiarni lub przed ich dotychczasową siedzibą, przy Obserwatorium Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wieży Braniborskiej. Dzięki ich pasji i dużej wiedzy, wiele osób mogło po raz pierwszy spojrzeć w niebo przez teleskop i zarazić się miłością do patrzenia w gwiazdy.

Oddział Zielonogórski PTMA ściśle współpracuje i korzysta z pomocy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz z Planetarium Wenus.

Planetarium Wenus w Zielonej Górze, wraz z Centrum Przyrodniczym, wchodzi w skład Centrum Nauki Keplera.  Główną jego atrakcją jest przede wszystkim potężna i unikatowa na skalę światową dziesięciometrowa opuszczana kopuła, na której odbywają się pokazy nieba oraz projekcje filmów z różnych dziedzin nauki i sztuki. Filmy wyświetlane są w technologii fulldome. Obraz prezentowany w planetarium charakteryzuje się wysoką rozdzielczością 4K i kątem widzenia 180 stopni. Ponadto niektóre pokazy przystosowane są do projekcji w 3D.

Dodatkowo odbywają się tu wydarzenia kulturalne taki jak: koncerty, sympozja i wykłady. W ramach budynku planetarium można dowiedzieć się ile człowiek ważyłby na poszczególnych planetach. Znajduje się tu także Jaskinia Światła, gdzie każdy może przeprowadzać doświadczenia optyczne, oraz Sala Lotów Kosmicznych, przystosowana do prowadzenia zajęć grupowych.

 

Źródła: Planetarium Wenus, Zielonogórski Oddział PTMA

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Image Credit: Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej (Ratusz)

Reklama