Przejdź do treści

Planety bez…gwiazdy

  Fot. Artystyczna wizja układu Oph1622

W ostatnich latach dokonano wielu interesujących odkryć planet znajdujących się poza naszym Systemem Słonecznym. Układ odkryty za pomocą teleskopów ESO jest niezwykły z powodu braku w nim … gwiazdy centralnej.

Podwójne planemo (obiekt o masie planety) Oph1622 znajduje się w odległości 400 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Wężownika. W jego skład wchodzą dwa obiekty: jeden o masie siedmiokrotnie większej od Jowisza i drugi – dwa razy masywniejszy.

Fot. Obraz pary Oph 1622 uzyskany w zakresie bliskiej podczerwieni za pomocą teleskopów ISAAC i VLT

W ciągu ostatnich pięciu lat astronomowie zdołali zidentyfikować kilkadziesiąt takich ciał niebieskich, ale żadne z nich nie jest obiektem podwójnym. Planemo to w zasadzie brązowy karzeł, którego masa nie przekracza 75 mas Jowisza, zbyt mały, aby w jego wnętrzu mogły rozpocząć się reakcje termonuklearne.

Odkrycie rzuca nowe światło na dotychczas obowiązujące teorie o powstawaniu planet z dysku i gazu otaczającego wirującą, nowonarodzoną gwiazdę.

Para ma około 1 mln lat, krąży dokoła wspólnego środka masy, a odległość dzieląca oba składniki jest sześć razy większa od dystansu dzielącego Słońce od Plutona.

 

Źródło: ESO | Karolina Wojtkowska

Na ilustracji: Artystyczna wizja układu Oph1622

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama