Przejdź do treści

Poranna koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Saturnem

Koniunkcja Księżyca, Jowisza i Saturna w dniu 2020-05-12

Spotkania jasnych obiektów na niebie to widowiskowe przedstawienia. Taka sytuacja nastąpi we wtorek 12 maja i środę 13 maja w przypadku Księżyca oraz planet Jowisza i Saturna. W oddali będzie towarzyszył im Mars.

Koniunkcja Jowisza i Saturna z Księżycem będzie widoczna na porannym niebie. Obiekty wzejdą przed godziną drugą i będzie je można obserwować do wschodu Słońca.

Księżyc będzie blisko ostatniej kwadry, a więc oświetlona będzie około połowa jego tarczy. Jowisz świeci bardzo jasno - z blaskiem minus 2,4 magnitudo będzie jaśniejszy od jakiejkolwiek gwiazdy widocznej na niebie o wskazanej porze. Saturn jest nieco słabszy, ale z jasnością 0,5 magnitudo nadal zalicza się do jaśniejszych obiektów nocnego nieba. Towarzyszący im w oddali Mars ma z kolei 0,25 magnitudo.

Minusem całej sytuacji będzie niska wysokość nad horyzontem, co wpłynie też na mniejszą jasność obiektów niż podana powyżej, na skutek ekstynkcji atmosferycznej.

Gdy spojrzymy na koniunkcję w dniach 12 maja oraz 13 maja, dostrzeżemy zdecydowanie różny widok. W pierwszym dniu Jowisz i Saturn będą na wschód (po lewej stronie) od Księżyca, a w drugim dniu nastąpi odwrotna sytuacja: naturalny satelita Ziemi porusza się po niebie dość szybko i zdąży już przemieścić się na drugą stronę pary Jowisz/Saturn. Najmniejsze dystanse podczas koniunkcji wyniosą 2,2 stopnia do Jowisza i 2,7 stopnia do Saturna.

Kilka dni później (15 maja) nastąpi koniunkcja Księżyca z Marsem, w odległości 2,6 stopnia. Z kolei następne spotkanie Księżyca z Jowiszem i Saturnem będziemy mieli okazję podziwiać 9 czerwca, z tym iż wtedy Srebrny Glob będzie nieco bliżej pełni.

Jeśli ktoś chciałby sprawdzić ciekawe zjawiska na niebie na cały rok, to polecamy bezpłatny almanach astronomiczny, gdzie są one zebrane w formie tabelarycznej i mapek. Warto też śledzić nasze comiesięczne wiadomości opisujące widok nieba w danym okresie oraz multimedialny kalendarz astronomiczny. Szczegółowy plan zjawisk astronomicznych jest też opisywany w "Uranii" drukowanej.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Ilustracja:

Widok nieba nad południowo-wschodnim horyzontem w dniach 12 i 13 maja o godz. 3:30. Źródło: Stellarium.

Reklama