Przejdź do treści

Powołano nowego wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Michał Wierciński

Kilka dni temu Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała o powołaniu nowego wiceprezesa. Stanowisko objął dr Michał Wierciński związany z wojskiem.

25 lutego 2022 roku dr Michał Wierciński został powołany przez Ministra Rozwoju i Technologii, Piotra Nowaka, na stanowisko wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Do jego zadań będzie należeć współpraca z przemysłem.

Michał Wierciński ukończył Uniwersytet Warszawski oraz Akademię Obrony Narodowej. Ma związek z sektorami obronnym i kosmicznym od 2005 roku, m.in. poprzez pracę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od 2009 roku zarządzał w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON) projektami badawczymi realizowanymi w ramach Europejskiej Agencji Obrony oraz Organizacji NATO ds. Nauki i Technologii. Był też współautorem strategii działań MON w zakresie badań i technologii obronnych.

Pracę w sektorze technologii kosmicznych rozpoczął w 2015 roku w firmie Sener (jako dyrektor polskiego oddziału tej hiszpańskiej firmy), Potem był dyrektorem Biura Technologii Kosmicznych i Satelitarnych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. Zajmował się projektami dotyczącymi technologii sterowania rakiet, rozwoju zdolności satelitarnego rozpoznania obrazowego oraz budowy nowoczesnego laboratorium dedykowanego testom układów naprowadzania pocisków rakietowych.

W 2021 roku objął stanowisko pełnomocnika dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa ds. technologii rakietowych. Tutaj podstawowym zadaniem były sprawy transferu technologii na potrzeby rozwoju rakiet suborbitalnych we współpracy z Ukrainą.

Dodatkowo Wierciński jest od 2021 roku jest ekspertem Komisji Europejskiej przy Europejskim Funduszu Obrony w zakresie projektów kosmicznych.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) to rządowa agencja utworzona w 2014 roku w celu wspierania polskiego przemysłu kosmicznego. Jej prezesem jest obecnie prof. dr hab. Grzegorz Wrochna (od 2021 roku). Niedawny wywiad z prof. Wrochną opublikujemy w Uranii nr 1/2022, jest też dostępny w Kosmicznych Rozmowach na Urania TV.

 

 

Więcej informacji

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: POLSA

 

Na zdjęciu:

Powołanie Michała Wiercińskiego na stanowisko wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej w dniu 25.02.2022 r. Źródło: POLSA.

 

Reklama