Przejdź do treści

Prezydent Bronisław Komorowski spojrzał w niebo przez teleskop

Bronisław Komorowski patrzy przez teleskop na gwiazdy
7 sierpnia Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Toruń i w trakcie różnych wydarzeń, w których uczestniczył, miał okazję spojrzeć na niebo przez teleskop. Obejrzał też wystawę zdjęć z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz otrzymał w prezencie egzemplarz "Uranii".

Prezydent Polski przybył do Torunia m.in. na inaugurację Międzynarodowego Zlotu Harcerzy Wicek 2013. Po spotkaniu z harcerzami odbyło się "Spotkanie z astronomią", czyli wieczorne obserwacje nieba za pomocą teleskopów, którymi dysponują przyszkolne obserwatoria astronomiczne, zwane astrobazami. W województwie kujawsko-pomorskim jest czternaście takich placówek.

Bronisław Komorowski obejrzał także wystawę zdjęć astronomicznych z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), zatytułowaną "ESO = Polska bliżej gwiazd". Być może w tym lub przyszłym roku do podpisu przez Prezydenta trafi ustawa o przystąpieniu naszego kraju do tej "astronomicznej unii europejskiej" (a przynajmniej mamy taką nadzieję).

Na pamiątkę z astronomicznego wieczoru Prezydent otrzymał w prezencie m.in. obrotową mapę nieba, pięknie wydany album o Europejskim Obserwatorium Południowym pt. "Europe to the Stars" ("Europa sięga gwiazd"), a także egzemplarz "Uranii - Postępów Astronomii" z podpisami członków zespołu redakcyjnego.


Zdjęcia

Na zdjęciu powyżej: Prezydent Bronisław Komorowski podczas pokazu nieba zorganizowanego przez kujawsko-pomorskie Astrobazy na Międzynarodowym Zlocie Harcerzy WICEK 2013 w dniu 7 sierpnia 2013 r. Fot. Adam Zakrzewski, www.torun.plWręczenie nagród podczas konkursu wiedzy o Koperniku. Fot.: Robert Sawicki / WICEK 2013.Prezydent Bronisław Komorowski ogląda niebo przez teleskop. Fot.: Robert Sawicki / WICEK 2013.Prezydent Bronisław Komorowski ogląda niebo przez teleskop. Z tyłu, po prawej stronie, gen. Mirosław Hermaszewski (w jasnej marynarce). Fot. Adam Zakrzewski, www.torun.pl


Więcej informacji:
Reklama