W Swarzędzu z budżetu obywatelskiego powstanie obserwatorium astronomiczne

obserwatorium w Swarzędzu

Swarzędz będzie miał swoją astrobazę! Projekt budowy obserwatorium astronomicznego uzyskał najwięcej głosów w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt nosi nazwę Swarzędzkie Gwiezdne Wrota.

3 października 2018 roku Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza, ogłosił wyniki głosowania mieszkańców na budżet obywatelski na rok 2019. Łącznie oddano 5117 głosów, a pomysł budowy obserwatorium astronomicznego uzyskał poparcie aż 3280 osób.

Projekt Swarzędzkie Gwiezdne Wrota obejmuje zbudowanie obserwatorium astronomicznego jako placówki o charakterze naukowo-edukacyjnym. Budynek będzie mieć trzy kondygnacje, z tarasem obserwacyjnym i kopułą o średnicy 5,5 metra. Łączna powierzchnia budynku ma mieć 600 metrów kwadratowych. W kopule będzie znajdował się 50 cm teleskop TS-Optics 20’’ f/8 GSO systemu Ritchey–Cretien, na montażu paralaktycznym SW EQ8 SynScan. Na wyposażeniu teleskopu będzie kamera astrofotograficzna SBIG STF-8300C0.

Łączny koszt realizacji projektu to 775 tysięcy złotych – to koszt projektu i budowy obserwatorium astronomicznego, wyposażenia placówki, zagospodarowania terenu dookoła oraz monitoringu i systemu alarmowego.

Oprócz obserwacji astronomicznych placówka będzie oferować także wycieczki, wykłady, zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych oraz organizację i wsparcie dla różnorodnych imprez o charakterze popularnonaukowym. Zajęcia będą częściowo bezpłatne – osoby z kół naukowych, a także mieszkańcy Swarzędza będą mieli możliwość wyrobienia karty darmowego wstępu, natomiast dla pozostałych osób (np. turystów) przewidziano jednorazowe bilety wstępu.

Autorem i pomysłodawcą projektu Swarzędzkich Gwiezdnych Wrót jest Tomasz Książczyk, który jest także Ambasadorem Kosmicznym ESERO-Polska. Sam pomysł zrodził się na przełomie lutego/marca 2018 roku. Realizacja projektu planowana jest na 2019 rok, a jego ukończenie na połowę roku 2020.

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: Urząd Miasta i Gmniny Swarzędz / Swarzędzkie Gwiezdne Wrota

Na ilustracji: Wizualizacja obserwatorium astronomicznego, które powstanie w Swarzędzu w ramach budżetu obywatelskiego (projekt: Swarzędzkie Gwiezdne Wrota). Źródło: Swarzędzkie Gwiezdne Wrota