W Swarzędzu z budżetu obywatelskiego powstanie obserwatorium astronomiczne

Swarzędz będzie miał swoją astrobazę! Projekt budowy obserwatorium astronomicznego uzyskał najwięcej głosów w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt nosi nazwę Swarzędzkie Gwiezdne Wrota.

3 października Marian Szkudlarek, Burmistrz Swarzędza, ogłosił wyniki głosowania mieszkańców na Budżet Obywatelski na rok 2019. Łącznie oddano 5117 głosów, a pomysł budowy obserwatorium astronomicznego użyskał poparcie aż 3280 osób.

Projekt Swarzędzkie Gwiezdne Wrota obejmuje zbudowanie obserwatorium astronomicznego jako placówki o charakterze naukowo-edukacyjnym. Budynek będzie mieć trzy kondygnacje, z tarasem obserwacyjnym i kopułą o średnicy 5,5 metra. Łączna powierzchnia budynku ma mieć 600 metrów kwadratowych. W kopule będzie znajdował się 50 cm teleskop TS-Optics 20’’ f/8 GSO systemu Ritchey-Cretien, na montażu paralaktycznym SW EQ8 SynScan. Na wyposażeniu teleskopu będzie kamera astro-fotograficzna SBIG STF-8300C0.

Łączny koszt realizacji projektu to 775 tysięcy złotych. W kwotę tę wchodzi zaprojektowanie i budowa obserwatorium astronomicznego, wyposażenie placówki, zagospodarowanie terenu dookoła oraz monitoring i system alarmowy.

Oprócz obserwacji astronomicznych placówka będzie oferować także wycieczki, wykłady, zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych oraz organizację i wsparcie dla różnorodnych imprez o charakterze popularnonaukowym. Zajęcia będą częściowo bezpłatne - osoby z kół naukowych, a także mieszkańcy Swarzędza, uzyskają możliwość wyrobienia karty dającej darmowy wstęp, natomiast dla pozostałych osobów (np. turystów) przwidziano jednorazowe bilety wstępu.

Autorem i pomysłodawcą projektu Swarzędzkich Gwiezdnych Wrót jest Tomasz Książczyk, który jest także Ambasadorem Kosmicznym ESERO-Polska. Sam pomysł zrodził się na przełomie lutego/marca 2018 r., realizacja projektu planowana jest na 2019 rok, a jego ukończenie na połowę 2020 r.

Źródło: Urząd Miasta i Gmniny Swarzędz / Swarzędzkie Gwiezdne Wrota

Na ilustracji:

Wizualizacja obserwatorium astronomicznego, które powstanie w Swarzędzu w ramach budżetu obywatelskiego (projekt: Swarzędzkie Gwiezdne Wrota). Źródło: Swarzędzkie Gwiezdne Wrota