Przejdź do treści

Przejście Wenus

Z 5 na 6 czerwca nastąpi bardzo rzadkie zjawisko przejścia Wenus na tle tarczy Słońca. Będzie je można obserwować z Polski w godzinach porannych 6 czerwca. Dokładne informacje na temat przebiegu tranzytu i sposobów obserwacji zawarte są w najnowszym numerze Uranii (3/2012), można tam znaleźć tabelki, rysunki, mapki i inne informacje. Dokładny opis zjawiska jest także na stronie internetowej akcji VT-2012, którą koordynuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

W Polsce pokazy tranzytu Wenus zostaną zorganizowane w kilkudziesięciu miejscowościach. Na wspomnianej stronie internetowej wypisanych jest 56 ośrodków z całego kraju, organizujących pokazy i różne imprezy towarzyszące.

Gdy w Polsce wzejdzie Słońce, będzie już trwał tranzyt Wenus. Wschód Słońca nastąpi w zależności od położenia na terenie Polski pomiędzy około 4:10, a 4:40 (podajemy godziny w czasie letnim obowiązującym aktualnie w Polsce). Trzeci kontakt, czyli zetknięcie się Wenus z tarczą słoneczną pod koniec zjawiska, nastąpi około 6:37, a czwarty kontakt, czyli ostatnie zetknięcie tarczy Wenus z brzegiem tarczy słonecznej (po zewnętrznej stronie) około 6:55. Dokładne tabelki dla różnych miast w Polsce, a także zbiór odnośników do transmisji internetowych na żywo, znajdują się na stronie internetowej VT-2012.

Witryna akcji VT-2012