Przejdź do treści

Przerażające kosmiczne dźwięki

Sondy, satelity Ziemi i statki kosmiczne to obiekty, których podstawowym zadaniem jest zwykle fotografowanie Kosmosu i ciał niebieskich. Jednak wiele z nich ma na pokładzie również instrumenty zdolne do rejestrowania ich emisji radiowej. Naukowcy mogą następnie przekonwertować takie zapisy na fale radiowe, czyli słyszalny dla nas dźwięk. Zdarza się. że niektóre efekty są dość niesamowite...

Agencja kosmiczna NASA na nadchodzące amerykańskie Święto Halloween przygotowała specjalną kompilację niepokojących dźwięków z Kosmosu. Możemy tu między innymi usłyszeć “wyjące planety” i dość niepokojący “ryk” plazmy uwięzionej w polu magnetycznym Jowisza:

  1. Dźwięki Jowisza podsłuchane przez sondę Juno: wysłana przez NASA Juno przekroczyła granicę szeroko rozpostartego pola magnetycznego Jowisza w czerwcu 2016 roku. Nagrała przy tym i przesłała na ziemię te dźwięki, które są wynikiem wejścia plazmy w szok fali uderzeniowej (ang. bow shock).
  2. Fale plazmy: nagranie to zawdzięczamy instrumentowi EMFISIS, który znalazł się na pokładzie Próbników Van Allena (ang. Van Allen Probes). Emisja związana z falami plazmowymi przypomina nieco groźny szum oceanu. To także prawdziwa kakofonia dźwięków!
  3. Emisja radiowa Saturna: Saturn jest źródłem silnej emisji radiowej. Ta przedstawiona tutaj została nagrana z pokładu słynnej sondy Cassini. Warto dodać, że te “wyjące” fale radiowe są ściśle związane z zorzami pojawiającymi się w pobliżu biegunów upierścienionej planety.
  4. Niepokojący Jowisz: naukowcy często “tłumaczą” zarejestrowane w Kosmosie sygnały radiowe na dźwięk, aby lepiej zrozumieć ich naturę. Jest to tak zwana metoda sonalizacji danych. 27 czerwca 1996 roku badająca Jowisza sonda Galileo wykonała swój pierwszy bliski przelot obok jego największego księżyca, Ganimedesa. Zaprezentowana przez NASA ścieżka dźwiękowa przedstawia uzyskane wówczas dane pochodzące z instrumentu Plasma Wave Experiment.
  5. Bliskie spotkanie z kometą: w lutym 2011 inna sonda NASA, Stardust, minęła w bliskiej odległości kometę Tempel 1. Na nagraniu słyszymy, jak w sondę uderza mnóstwo drobin pyłu i małych kamieni.


Czytaj więcej:


Źródło: NASA


Grafika: emisja radiowa plazmy nagrana przez sondę Cassini (instrument RPWS) w grudniu 2000 roku. Sonda znajdowała się wtedy w odległości 23 milionów kilometrów od Jowisza. Widoczne tu oscylacje są najprawdopodobniej wynikiem oddziaływania wiatru słonecznego z polem magnetycznym gazowego olbrzyma. Źródło: Donald A. Gurnett/NASA

Reklama