Przejdź do treści

Przyślij zdjęcie do Archiwum Fotografii Komet

Zestaw zdjęć komet z Archiwum Fotografii Komet
Zachęcamy wszystkich ''komeciarzy'' do przysyłania swoich zdjęć komet do Archiwum Fotografii Komet prowadzonego przez Sekcję Obserwatorów Komet PTMA.

Archiwum Fotografii Komet, uruchomione przez Sekcję Obserwatorów Komet PTMA, to inicjatywa otwarta dla każdego pasjonata komet. Archiwum zostało uruchomione z myślą by stworzyć polskie miejsce, w którym każdy zainteresowany będzie mógł podzielić się ze światem wykonanym przez siebie zdjęciem dowolnej komety. Niezależnie od tego, czy na naszym ujęciu widzimy jednię niewyraźną, zaszumioną plamkę, czy dzieło dorównujące pracom prezentowanym w najlepszych galeriach astrofotografii, to pamiętajmy, że zdjęcia komet mają także niebagatelną wartość naukową. Zbiór fotografii danego obiektu mówi nam wiele o jego ewolucji w czasie i jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla danych z obserwacji wizualnych.

W jaki sposób przesłać własne zdjęcie komety do archiwum? Wystarczy wejść w zakładkę „Prześlij zdjęcie komety” na stronie SOK PTMA i wypełnić znajdujący się tam formularz. W formularzu wpisujemy: swoje imię i nazwisko, nazwę fotografowanej komety oraz podstawowe dane na temat sposobu jego wykonania (dokładna data, użyty sprzęt, informacje o naświetlaniu). Następnie należy już tylko wybrać zdjęcie z dysku komputera i kliknąć „Wyślij zdjęcie”. Jeśli operacja się powiedzie, powinno pojawić się potwierdzenie wysłania.

Gdzie można znaleźć wszystkie zdjęcia? Fotografie tworzące nasze archiwum znajdują się na stronach poświęconych danym kometom, podobnie jak dane z obserwacji wizualnych. Aby wyszukać interesujący nas obiekt, należy posłużyć się listą ponad 200 komet obserwowanych w ramach SOK PTMA (zakładka „Obserwacje”) lub posłużyć się adresem www – wystarczy wpisać oznaczenie komety w odpowiednim miejscu adresu: sok.ptma.pl/nazwakomety/ – dla komet krótkookresowych może to być oznaczenie #p – np. 2p, 144p, a dla nienumerowanych – np. c2006p1 – wystarczy pominąć ukośniki i nazwy w nawiasie. Czyli przykładowo dla komety C/2006 P1 (McNaught) adres będzie w formie http://sok.ptma.pl/c2006p1/

Zachęcamy wszystkich miłośników komet by przysyłali swoje prace do Archiwum Fotografii Komet SOK PTMA.

Więcej informacji:

Źródło: sok.ptma.pl

Na ilustracji:
Zestaw zdjęć komet z Archiwum Fotografii Komet. Źródło: sok.ptma.pl

Reklama