Przejdź do treści

Rakietoplan firmy Virgin Galactic osiąga granicę przestrzeni kosmicznej

virgin

Rakietoplan SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic po raz pierwszy od czasu katastrofy sięgnął granicy kosmosu. Czwartkowy lot testowy osiągnął pułap ponad 80 km.

Test systemu, który ma w przyszłości zabierać turystów w wycieczki do granic ziemskiej atmosfery rozpoczął się 13 grudnia o 16:59 polskiego czasu. Wtedy statek-nosiciel VMS Eve wypuścił nad pustynią Mojava, na wysokości około 13 km rakietoplan SpaceShipTwo z dwoma pilotami na pokładzie.

Po kilku sekundach swobodnego spadku, statek odpalił silnik odrzutowy i zaczął fazę wznoszenia. Silnik pracował przez 60 sekund i rozpędził statek do prędkości 2,9 Mach. Osiągnięto pułap 82,7 km - wysokość uznawaną już za krawędź ziemskiej atmosfery i początek przestrzeni kosmicznej. Wielu komentatorów wskazuje więc, że dzisiejszy test był pierwszym załogowym lotem w kosmos z amerykańskiej ziemi od zamknięcia programu wahadłowców w 2011 roku.

Virgin Galactic to firma miliardera Richarda Bransona, rozwijająca od 2004 roku system rakietowy, który ma umożliwić turystyczne loty suborbitalne do granic kosmosu. Rozwój projektu przerwała katastrofa w 2014 roku, podczas której w locie testowym zginął jeden z pilotów, a drugi został ciężko ranny.

W tym roku wykonane zostały już 4 loty rakietowe statku SpaceShipTwo. Pierwszy odbył się 5 kwietnia, osiągnięto wtedy wysokość 25,7 km. Kolejne próby 29 maja i 26 lipca sięgały coraz wyżej, kolejno: 34,3 km oraz 52 km.

Firma nie zdradza terminarza kolejnych testów. Wiadomo, że planowany jest kolejny test rakietowy z jeszcze dłuższym odpaleniem silnika i wyższym pułapem maksymalnym. Nie wiemy też, kiedy firma rozpocznie komercyjne usługi turystyczne.

Dzisiejszy lot testowy był też pierwszym lotem generującym przychód dla firmy. Na pokładzie umieszczono cztery eksperymenty NASA.

Źródło: Virgin Galactic

Na zdjęciu: VSS Unity podczas pierwszego lotu kosmicznego. Test z uruchomionym silnikiem odrzutowym został przeprowadzony 13 grudnia 2018 roku. Rakietoplan osiągnął pułap prawie 83 km.

Reklama