Przejdź do treści

Indie wykorzystują satelity do oceny strat w uprawach

Po raz pierwszy w historii indyjski rząd wykorzystuje satelity do oceny stopnia strat w uprawach, dzięki czemu rolnicy mogą korzystać z szybkich wypłat ubezpieczeniowych.
 
W południowo-indyjskim stanie Tamil Nadu żyje blisko 68 milionów ludzi, z czego prawie milion to rolnicy zawodowo uprawiający ryż. Jednak od 140 lat Tamil Nadu stoi w obliczu największej jak dotychczas suszy, która prowadzi do wysychania gruntów i w rezultacie utrat plonów. Skutkuje to rozpowszechniającą się nędzą i głodem.

Misja radarowa Copernicus Sentinel-1 została ostatnio wykorzystana w celu złagodzenia tych skutków susz. Satelita ten dostarcza rządowi Indii bezpośrednich dowodów na zniszczenia gruntów i nieudane uprawy, przez co firmy ubezpieczeniowe działające w sektorze rolniczym są w stanie jak najszybciej zrekompensować rolnikom poniesione straty. Do tej pory już ponad 200 000 rolników otrzymało tę pomoc.

Malay Kumar Poddar, dyrektor generalny firmy zawiadującej programem, sądzi że ocena szkód oparta na teledetekcji satelitarnej wprowadza wiele obiektywizmu do programów ubezpieczeń rolniczych. Dodatkowo, poza samą oceną strat upraw, technika ta jest też szeroko stosowana w ocenie rzeczywistej rentowności upraw pod koniec sezonu.

Obecnie zwykłe satelity z kamerami optycznymi mogą dostarczać nowe fotografie powierzchni Ziemi tylko przy świetle dziennym i przy braku chmur, ale satelity serii Sentinel-1 posiadają jeszcze drugi niezależny instrument - radar. Ich obrazy radarowe w połączeniu z modelowaniem wydajności upraw ryżu są ważnym elementem inicjatywy bazującej na ocenie danych i wypłatach ubezpieczeń od utraty upraw w krajach rozwijających się (RIICE).

Francesco Holecz z Sarmapu nawiązał w tym celu ścisłą współpracę z Międzynarodowym Instytutem Badań nad Ryżem, partnerami RIICE, władzami Indii i różnymi tamtejszymi uniwersytetami. Twierdzi, że niezawodna powtarzalność pomiarów Sentineli, ich częstość pozyskiwania obrazów Ziemi, szybki (ale jednocześnie "wolny" w sensie finansowym) i łatwy dostęp do produktów oraz wysoka jakość danych przyczyniły się znacznie do rozwoju satelitarnych systemów monitorowania upraw ryżu. Naukowiec Sellaperumal Pazhanivelan sądzi z kolei, że ta nowa technologia pomoże rządom państw w uzyskaniu obiektywnych i przejrzystych danych dotyczących plonów ryżu, dzięki czemu da się szybciej zidentyfikować problematyczne obszary i dostarczyć pomoc rolnikom najbardziej dotkniętym zagrożeniami naturalnymi.

Opracował:
Adam Tużnik
 

Więcej informacji:

 

Na ilustracji:
Wykorzystując dane radarowe z misji Copernicus Sentinel-1 można ocenić obszary uprawy ryżu w południowo-indyjskim stanie Tamil Nadu. Jasno niebieskie lub purpurowe kolory reprezentują pola uprawne, a jasnozielone i zielone reprezentują lasy. Źródło:ESA/RIICE/TNAU

Reklama