Przejdź do treści

Trzęsienie ziemi w Chile nie zagroziło teleskopom ESO

W nocy 17 września 2015 r. polskiego czasu nastąpiło bardzo silne trzęsienie Ziemi w Chile. Jak informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), nikt z astronomów oraz z pracowników tej organizacji nie ucierpiał, nie odnotowano także zagrożeń dla teleskopów.

Trzęsienie miało miejsc 16 września o godz. 20:00 czasu lokalnego. Było bardzo silne, o magnitudzie 8,3 stopnia w skali Richtera, z epicentrum niedaleko wybrzeża pomiędzy miastami Santiago, a La Serena. Według informacji przekazywanych przez chilijski rząd, zginęło osiem osób, a milion zostało ewakuowanych w związku z zagrożeniem falą tsunami.

Chile to miejsce, w którym pracuje wiele dużych teleskopów astronomicznych. W szczególności swoje obserwatoria posiada tam Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), którego członkiem niedawno został nasz kraj. Teleskopy ESO są tak zbudowane, aby przetrwać trzęsienia ziemi bez usterek.

Jak informuje ESO, epicentrum znajdowało się daleko od płaskowyżu Chajnantor, gdzie pracuje sieć radioteleskopów ALMA oraz daleko od Obserwatorium Paranal, w którym znajduje się zespół teleskopów VLT o średnicach po 8,2 metra. Bliżej do punktu epicentrum jest z Obserwatorium La Silla, w którym ESO posiada teleskopy średniej wielkości. Nie odnotowano jednak zakłóceń w pracy obserwatorium, a wszyscy astronomowie i pracownicy są bezpieczni.

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Mapa Chile z zaznaczonym punktem epicentrum trzęsienia ziemi w Chile, które miało skalę 8,2 i nastąpiło 17.09.2015 r. Na mapie zaznaczono także obserwatoria ESO: La Silla, Paranal oraz Chajnantor.


Reklama