Przejdź do treści

ESA gromadzi sztuczny regolit – po co?

Księzyc - powierzchnia

Testowanie lądowników międzyplanetarnych polega na umieszczaniu ich w środowisku jak najbardziej zbliżonym do miejsca docelowego. Lądowniki marsjańskie są zatem często testowane w Mars Yard w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w południowej Kalifornii, a teraz ESA chce zbudować podobne stanowisko testowe dla Księżyca.

W ramach tego projektu Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency – ESA) nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem Lumina Sustainable Materials w celu dostarczenia próbek skał podobnych do materiałów znalezionych na Księżycu. Specjaliści zaczęli już wydobywać na Grenlandii materiał znany jako anortozyt, aby stworzyć największy jak dotąd księżycowy poligon doświadczalny. Z badaniem powierzchni Księżyca wiąże się sporo różnych wyzwań, ale to głównie drobny regolitowy proszek utrudnia tam poruszanie się, a także zatyka ruchome części lądowników. Planowane jest więc opracowanie stanowiska testowego w LUNA German Aerospace Center w celu wiernego odtworzenia regolitu księżycowego – drobnego pyłu pokrywającego niemal całą powierzchnię Księżyca.

W centrum testowym VULCAN znajduje się zestaw próbek ziemskich, które są bardzo podobne do regolitu księżycowego. To one zostaną wykorzystane do opracowania nowych stanowisk testowych. Zespół planuje stworzyć stanowisko o powierzchni 700 metrów kwadratowych, odwzorowujące powierzchnię księżycowego morza. Drugie, mniejsze stanowisko będzie imitowało księżycową wyżynę. Opracowano już unikalną technologię wydobywania tego materiału, która nie wykorzystuje procesów chemicznych, umożliwiając bezpieczny powrót wszelkich odpadów do ich naturalnego środowiska i wspierając tym samym strategię zrównoważonego rozwoju ESA. Zespół mógł już na własne oczy zobaczyć, jak materiał jest wydobywany i przetwarzany, i zdobyć nowe doświadczenie w zakresie obsługi dużych ilości pylistego surowca. Korzystając z cennej wiedzy zespołu Lumina specjaliści z ESA uczą się, jak kontrolować przyszłe środowisko testowe.

Centra testowe odwzorowujące powierzchnię Księżyca mają zostać uruchomione w 2024 roku, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.


Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: ESA / phys.org

Ilustracja: Pełna pyłu powierzchnia Księżyca (ESA)

Reklama