Przejdź do treści

Ukazała się Urania nr 2/2022

Urania nr 2/2022

W Uranii nr 2/2022 przeczytacie między innymi o ukraińskiej astronomii, zderzeniach gwiazd, mgławicach planetarnych, ciekawych zjawiskach na niebie i wielu innych tematach. Zachęcamy do lektury!

Z opóźnieniem ukazał się numer 2/2022 czasopisma popularnonaukowego „Urania – Postępy Astronomii”. W trakcie weekendu egzemplarze były wysyłane i już powinny trafiać do prenumeratorów, a także być dostępne w EMPiK-ach, planetariach i innych sieciach sprzedaży. Następny numer (wakacyjny) planujemy jako grubszy, łączony 3–4/2022, co pozwoli nadrobić opóźnienie i potem „Urania” będzie ukazywać się zgodnie z harmonogramem.

Najnowszy numer nawiązuje do sytuacji na Ukrainie, która zmaga się z wojenną agresją Rosji. Skupiamy się na przybliżeniu ukraińskiej astronomii oraz opisujemy wojenne losy astronomów i naukowych placówek astronomicznych.

Tematem z okładki są zderzenia gwiazd przedstawione w artykule pt. „Nowa Heweliusza. CK Vulpeculae” autorstwa prof. Romualda Tylendy, niedawnego laureata Medalu Bohdana Paczyńskiego przyznanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne osiągnięcia naukowe w astronomii. Artykułowi towarzyszy opowiadanie pt. „Czerwone nowe” (autor: Marcin Hołowacz), nadesłane na nasz trwający konkurs „Nowe Dzienniki Gwiazdowe” na twórczość inspirowaną polskimi badaniami kosmosu.

Zachęcamy też do lektury artykułu o mgławicach planetarnych. Te niezwykle piękne wizualnie obiekty pokazują jaki los czeka nasze Słońce za kilka miliardów lat. Poznajmy czym się charakteryzują. Przy okazji warto też obejrzeć odcinek Astronarium poświęcony mgławicom planetarnym, który miał premierę 16 maja.

Z innym ciekawych tematów, zapraszamy na podróż z teleskopami przez Azję Środkową, poznanie najnowszych wyników badań nad gwiazdogenezą (powstawaniem gwiazd) czy spojrzenie na unikalny katalog zaćmień Słońca.

Są tez oczywiście różne stałe działy, jak „W skrócie”, „Komeciarz”, czy „Kącik olimpijczyka”, a także obszerny kalendarz astronomiczny i propozycje ciekawych obiektów do obserwacji.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Reklama