Przejdź do treści

Urania z lat dziewięćdziesiątych w cyfrowym archiwum

Cyfrowe Archiwum Uranii lata 1990-1997
W cyfrowym archiwum "Uranii" udostępniliśmy zeskanowane numery czasopisma z lat dziewięćdziesiątych, aż do ostatniego roku przed połączeniem z "Postępami Astronomii". Oznacza to, ze archiwum obejmuje teraz komplet numerów od roku 1920 aż do 1997. Dostęp do archiwum jest bezpłatny. Miłej lektury!

"Uranię" z lat dziewięćdziesiątych zapewne niektórzy Czytelnicy pamiętają jako posiadającą charakterystyczną niebieską okładkę z fragmentem mapy nieba, wraz ze zdjęcie pośrodku. W takiej formie ukazywała się jako miesięcznik od 1992 roku aż do momentu połączenia z "Postępami Astronomii". Ostatnim rokiem wydawania samodzielnej "Uranii" był 1997. Wtedy samodzielnym wydawcą było Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA), a obecnie czasopismo wydawane jest wspólnie z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA).

Przyjrzyjmy się treści przykładowego numeru. W numerze 1/1992 z obszerniejszych artykułów mamy tekst o gwiazdach symbiotycznych, kamerze CCD w Obserwatorium na Suhorze, obserwacjach meteorów sporadycznych, amatorskiej radioastronomii i montażu paralaktycznym do astrofotografii. Okładkę numeru zdobi natomiast zdjęcie kuli ziemskiej, bowiem rok 1992 był proklamowany przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Kosmosu. Warto przypomnieć, że z kolei w bieżącym roku 2015 obchodzimy Międzynarodowy Rok Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.

W roku 1992 był też wydany numer specjalny, który był zeszytem "Uranii" numer 600 w numeracji ciągłej czasopisma.

Skanowanie archiwum "Uranii" zostało dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji: