Przejdź do treści

Urania nr 1/2015 i Słońce jako temat numeru

Urania nr 1/2015 o Słońce i zaćmieniu Słońca
Ukazała się "Urania" nr 1/2015. Tematem numeru jest Słońce i zbliżające się zaćmienie. Oprócz tego ciekawe artykuły o Polskiej Sieci Bolidowej, pewnej starej lunecie z Krakowa, najlepsze zdjęcia z konkursu AstroCamera i dużo więcej. Zachęcamy do lektury i przypominamy o prenumeracie na rok 2015.

Dzisiaj otrzymaliśmy z drukarni nowy numer "Uranii - Postępów Astronomii" i od razu wysyłamy go do prenumeratorów. W kioskach sieci Empik, Relay, Inmedio i Ruch powinien być dostępny od poniedziałku lub wtorku.

Tematem numeru jest gwiazda rządząca Układem Słonecznym, czyli Słońce. Nie mogło być inaczej, bowiem w marcu nastąpi zaćmienie Słońca widoczne w Polsce. Zaćmienie będzie częściowe, ale procent zakrycia tarczy będzie dość spory. Przedstawiamy obszerne informacje pomocne w podziwianiu tego zjawiska oraz trzy dodatkowe artykuły. Jeden dotyczy sztucznych zaćmień Słońca, które m.in. robią polscy astronomią za pomocą koronografu w Białkowie koło Wrocławia. Drugi z tekstów omawia wielką plamę na Słońcu. Kolejny z artykułów przedstawia nowe życie pewnej starej lunety z Krakowa, która będzie służyć do obserwacji Słońca.

W numerze piszemy tez o nowym programie telewizyjnym "Astronarium", który będzie miał premierę 2 marca o godz. 17.00 na antenie TVP Regionalna (pasmo wspólne regionalnych kanałów Telewizji Polskiej). Zachęcamy do jego obejrzenia. "Urania" jest partnerem programu.

Warto obejrzeć też najpiękniejsze zdjęcia konkursu AstroCamera 2014 - na kilku stronach publikujemy fotografie wykonane przez laureatów

Zapewne niewiele osób wie, że w Kirgistanie powstaje polskie obserwatorium. Budują je polscy jezuici prowadzący tam niewielką parafię, a pomagają im gdańscy miłośnicy astronomii.

W  "Uranii" nr 1/2015 nie bak stałych działów, takich jak najnowsze wiadomości z badań Kosmosu, cykl zatytułowany "Szkoła astropejzażu", dział o olimpiadzie astronomicznej, Cyrqlarz o meteorach, astronomia i muzyka, felieton, czy krzyżówka.

Oczywiście jest też wiele materiałów dla miłośników obserwacji nocnego nieba: obszerny kalendarz astronomiczny, mapki, porady dla osób prowadzących obserwacje Słońca.

Przypominamy o odnowieniu prenumeraty na rok 2015. Aktualnie oferujemy promocję - prenumeratorzy otrzymują gratis Kalendarz Astronomiczny 2015. Dodatkowo przy zamawianiu prenumeraty można z dużą zniżką nabyć książkę pt. "Nowe opowiadania starego astronoma". Szczegóły i terminy promocji są zestawione tutaj.

Więcej informacji:

Reklama