Przejdź do treści

Urania nr 1/2022 plus plakat ze wschodami i zachodami planet

Urania nr 1/2022

Ukazała się Urania nr 1/2022. W prezencie do numeru dołączamy plakat z "rozkładem jazdy" planet na cały 2022 rok.

Od tego roku zmieniamy sposób druku Uranii. Strony będą klejone, a nie zszywane. Numer 1/2022 jest pierwszym wydanym w ten sposób. Oto jak wygląda nowy format na zdjęciu:

Urania nr 1/2022 w nowym formacie (klejona, a nie zszywana)

Urania w nowym formacie: grzbiety klejone, a nie zszywane. Źródło: Urania.

 

Co ciekawego w numerze

Czy ciekawi Was co wiedzieli starożytni astronomowie i jakimi instrumentami dysponowali? Znane są przyrządy takie jak mechanizm z Antykithiry datowany na lata 150–100 p.n.e., czy jeszcze starszy dysk z Nebry z epoki brązu (datowany na okres 1600–1500 lat p.n.e., a może nawet i 2000 lat p.n.e.). I właśnie ten drugi jest tematem obszernego artykułu w Uranii. Zachęcamy do lektury!

Drugim z tematów numeru jest rozmowa z prof. Grzegorzem Wrochną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej. Dowiadujemy się z niej czym się agencja zajmuje, jakie ma plany i jak wygląda obecnie polski przemysł kosmiczny, a także że prezes jest naukowo związany z badaniami kosmosu i nawet jakiś czas temu opublikował dwa artykuły w Uranii. Wywiad w formie audio można posłuchać w serii Kosmiczne rozmowy w Urania TV.

Publikujemy kolejne opowiadania z konkursu "Nowe dzienniki gwiazdowe" i zachęcamy do nadsyłania nowych. Dla przypomnienia: chodzi o teksty z gatunku science-fiction inspirowane polskimi badaniami kosmosu opisywanymi na łamach Uranii i innych mediów wydawanych przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Więcej opowiadań znajdziecie w dziale "Fantastyka" w naszym portalu.

Tradycyjnie śledzimy najciekawsze badania naukowe publikowane w "Nature" i "Science". Tym razem te dotyczące różnych osobliwych planet pozasłonecznych.

W galerii publikujemy najlepsze zdjęcia z konkursu astrofotograficznego AstroCamera 2021 i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.

Polecamy także różne stałe działy, takie jak "W skrócie" z nowinkami z badań Wszechświata, "Errare humanum est" o błędach i pomyłkach w nauce, "Astropodróże" o ciekawych miejscach związanych z astronomią, "Cyrqlarz" o meteorach, "Proxima" o gwiazdach zmiennych, "Kącik olimpijczyka" i inne.

Nie brakuje też kalendarza astronomicznego na marzec i kwiecień 2022 roku, a dodatkiem jest plakat z "rozkładem jazdy" planet na cały 2022 roku (wschody i zachody planet).

Fragment plakatu ze wschodami i zachodami planet na rok 2022

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Reklama