Przejdź do treści

VII Nocne Spotkania z Nauką - Noc Odkrywców ‘2023

VIII Noc Odkrywców w Rzeszowie

W Rzeszowie - stolicy Podkarpacia - w piątkowe popołudnie i noc 13 października 2023 odbędą się VII Nocne Spotkania z Nauką - Noc Odkrywców ‘2023. Wydarzenie organizowane jest przez Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie wraz ze Stowarzyszeniem Ars Scientia i firmą Polimedia.

Na Politechnice Rzeszowskiej w piątek 13 października o godz. 17.00 rozpoczną się VII Nocne Spotkania z Nauką - Noc Odkrywców ‘2023. W wydarzeniu może wziąć udział każda osoba, która ma ochotę i czas, ponieważ każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie niemal z każdej dziedziny nauki.

Ponieważ po dniu zazwyczaj przychodzi NOC, także i my realizując naszą misję edukacyjną postanowiliśmy wykorzystać ten porządek Wszechświata i przygotować projekt cyklicznej imprezy popularnonaukowej zlokalizowany po Ciemnej Stronie doby…NOC ODKRYWCÓW. Z wykorzystaniem sprawdzonych modeli i metod, realizujemy nowe treści, które w otoczeniu nocy zaprezentujemy w… pełnym świetle – można przeczytać na stronie organizatorów.

W programie VII Nocnych Spotkań z Nauką i tegorocznej Nocy Odkrywców znalazło się m.in. nocne zwiedzanie laboratoriów Politechniki Rzeszowskiej. Jest to jedyna okazja dla zainteresowanych, aby móc wejść do tych pomieszczeń, na co dzień otwartych jedynie dla naukowców z PRz i studentów, i dowiedzieć się np. jak wygląda praca w takim laboratorium, na czym polegają odbywające się tam doświadczenia, co jest przedmiotem badań.

Nic tak nie zachęci do odkrywania, jak widowiskowe pokazy z chemii. Będzie kolorowo, zaskakująco i wybuchowo. Studenci z kół naukowych PRz rozbudzą w najmłodszych chęć do eksperymentowania i poznawania nauki. Warto się wybrać, aby zobaczyć to, co będzie na pokazach, ponieważ samodzielnie nie wykona się takich eksperymentów na lekcjach. Nocne spotkania z nauką to gwarancja wybuchowej zabawy! Zaplanowano też interaktywne pokazy i  eksperymenty z fizyki, a także prezentacje projektów studenckich kół naukowych. Będą więc bolidy, łaziki marsjańskie, oraz przygoda na lądzie i w powietrzu – symulatory lotu i pojazdów drogowych. Nie zabraknie też najnowszej technologii: robotów i maszyn szybkiego prototypowania.

Experymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! - przygotowało politechniczne warsztaty dla młodszych odkrywców.

Odkryj różne oblicza elektryczności i przyjdź na „Teatr wysokich napięć". Zobacz spektakl z prądem w roli głównej. Ten jeden z największych w swojej klasie transformator Tesli wytworzy widowiskowe wyładowania elektryczne długości kilkudziesięciu centymetrów w rytm muzyki. Napięcie gwarantowane! - obiecują organizatorzy.

Teatr wysokich napięć

Wystawa astrofotografii „Wschód gwiazd na południku 22°E” - to zaproszenie na podróż w Kosmos, w którym rakietą kosmiczną jest teleskop i aparat. W ten sposób będzie można odwiedzić galaktyki odległe o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice w których rodzą się nowe świat. Oprócz wielkoformatowych zdjęć, będzie można osobiście poznać tajniki astrofotografii i na własne oczy zobaczyć, jak takie zdjęcia się tworzy.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Z powodu sporego zainteresowania  wstęp na część wydarzeń będzie miał miejsce po wcześniejszej rejestracji, jak choćby na wykład „Sztuka fizyki – Fizyka sztuki” w wykonaniu duetu Radiolatorium: Małgorzaty Wilczak i Pawła Pasterza.

Organizatorzy zapraszają serdecznie, ponieważ „Nauka jest piękna!”.

Więcej szczegółów, na bieżąco aktualizowanych na stronie Nocne Spotkania.

Impreza organizowana jest przez Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie wraz ze Stowarzyszeniem Ars Scientia i firmą Polimedia. Patronat nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Podkarpackie Kuratorium Oświaty.

Źródło: Polimedia

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama