Przejdź do treści

W Radomiu dzięki mieszkańcom powstanie obserwatorium astronomiczne

W Radomiu powstanie obserwatorium na wzór Astro-Baz w województwie Kujawsko-Pomorskim. Źródło: Astro-Baza Gniewkowo

Radomianie mogli wybierać projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego i postanowili zagłosować za pomysłem budowy obserwatorium astronomicznego. Idea ta zdobyła ponad 17,700 punktów (3.700 głosów) i zdystansowała pozostałe wnioski biorące udział w budżecie obywatelskim Radomia ponad dwukrotnie. Cały budżet obywatelski Radomia na rok 2015 wynosi 4,2 mln zł. Na budowę astrobazy, czyli obserwatorium astronomicznego wraz z miniplanetarium, ma trafić do 700 tys. zł.

Pomysłodawcą projektu budowy obserwatorium jest rodowity radomianin Karol Klimowicz.

W ramach obserwatorium zostaną zakupione m.in. główny teleskop (14-16 calowy), teleskop słoneczny, sprzęt do astrofotografii, komputery, niezbędne wyposażenie (filtry, okulary), mniejsze teleskopy, stacja pogody oraz kolekcja meteorytów. Placówka ma służyć celom edukacyjnym.

Budynek planowanego obserwatorium ma nawiązywać kształtem do kujawsko-pomorskich AstroBaz. Lokalizacja obiektu nie jest jeszcze przesądzona, ale na pewno będą to tereny miasta Radomia, prawdopodobnie na jego obrzeżach, daleko od źródeł zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem.

Projekt budowy astrobazy ubiegał się już o pieniądze z budżetu obywatelskiego w roku 2014, ale wówczas zabrakło mu niewiele głosów do osiągnięcia sukcesu.

Pomysł na zbudowanie obserwatorium ma służyć promocji miasta Radomia. Natomiast sam obiekt ma być placówką kulturalno-naukową dla mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Pozwoli on na rozwijanie pasji odkrywania i zdobywanie wiedzy astronomicznej wśród dzieci, młodzieży oraz osób starszych.  

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu samorządowego, o przeznaczenia której decyzję podejmują mieszkańcy (indywidualnie lub zrzeszeni w organizacjach) głosując na wybrane, zgłoszone wcześniej, projekty osobiście lub w formie elektronicznej. Po raz pierwszy na terenie Polski „budżet obywatelski” wprowadzono w Sopocie w 2011 roku.

 

Czytaj więcej:


Źródło: Astro-Baza Gniewkowo

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: W Radomiu powstanie obserwatorium na wzór Astro-Baz w województwie Kujawsko-Pomorskim. Źródło: Astro-Baza Gniewkowo

Reklama