Przejdź do treści

Wygrana polskich uczniów w konkursie ESA

Baza księżycowa zaprojektowana przez drużynę Moon Base Kernel z Polski. Źródło: Zespół/ESA

Uczniowie ursynowskiej podstawówki, dwóch chłopców i dziewczyna,  zaprojektowali bazę kosmiczną na księżycu i zdobyli pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. W kategorii Moon Camp Explorers pokonali 322 zespoły z 31 krajów.

Europejska Agencja Kosmiczna, Airbus Foundation i Autodesk ogłosiły listę zwycięskich projektów w konkursie Moon Camp Challenge 20202021. W jednej z kategorii wiekowych wygrywają Polacy z zespołu Moon Base Kernel w składzie: Blanka Dziawa, Mikołaj Bajerski, Kajetan Koryl. Opiekunem polskiego projektu jest Piotr Dziawa. Co ciekawe, polscy uczniowie dzielą podium w tej kategorii z dwoma drużynami z Czech – BRNO Dragons i VOJA Team.

W tym roku rekordowa liczba zespołów podjęła wyzwanie polegające na zaprojektowaniu w 3D innowacyjnej i futurystycznej bazy księżycowej, która będzie mogła gościł przyszłych odkrywców kosmosu. W obecnej, trzeciej edycji konkursu Moon Camp Challenge wzięło udział 4173 uczniów z 53 krajów świata, w tym z państw członkowskich ESA, Kanady, Słowenii i Łotwy. Ponadto 1336 drużyn z 46 krajów, łącznie 2541 uczniów, dołączyło do niekonkursowej kategorii dla początkujących Moon Camp Discovery i zaprojektowało rakietę, łazik, lądownik księżycowy, orbitalną stację kosmiczną lub kwatery dla astronautów.

Jury złożone z panelu ekspertów w dziedzinie projektowania 3D, technologii kosmicznych i eksploracji Księżyca było pod dużym wrażeniem wysokiej jakości projektów. Niełatwym zadaniem było wybranie trzech najlepszych w każdej kategorii. Wszystkie zgłoszenia zostały ocenione pod kątem kreatywności i innowacyjności, wykonalności, jakości modelu 3D oraz możliwości dostosowania projektu do środowiska księżycowego.

ESA, Airbus Foundation i Autodesk gratulują wszystkim zespołom, które ukończyły to trudne wyzwanie – dobra robota! „Urania” z kolei gratuluje 1. miejsca Polakom.

 

Czytaj więcej:

Źródło: ESA

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 

Na ilustracji: Baza księżycowa zaprojektowana przez drużynę Moon Base Kernel z Polski. Źródło: Zespół/ESA.

Reklama