Przejdź do treści

Wyniki 67. Olimpiady Astronomicznej

Laureaci 67. Olimpiady Astronomicznej

10 marca ogłoszono w Chorzowie wyniki 67. Olimpiady Astronomicznej, organizowanej przez Planetarium – Śląski Park Nauki, przy wsparciu m.in. Uranii i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Wygrał Piotr Jędrzejczyk z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Olimpiada Astronomiczna to kilkuetapowe zawody dla uczniów szkół średnich interesujących się astronomią. Finałowa rywalizacja odbywała się w dniach 7-10 marca 2024 r. w planetarium w Chorzowie. W finale uczestniczyło 21 uczniów, którzy rozwiązywali zadania teoretyczne oraz obserwacyjne.

Zwycięzcą został Piotr Jędrzejczyk, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

Laureaci kolejnych miejsc to:

II Miejsce: Dawid Chudzik – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.
III Miejsce: Andrzej Maroń  – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.
IV Miejsce - ex-aequo: Michał Jagodziński - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Krzysztof Nadulicz – II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.
VI Miejsce - ex-aequo:  Weronika Bednarek - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Stanisław Świercz - XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, Kinga Wysocka – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Olimpiada Astronomiczna to najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych miłośników astronomii w Polsce. Jest organizowana od 1957 roku.

Piątka laureatów będzie reprezentować nasz kraj podczas 17. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się Brazylii.

Przypominamy, że w czasopiśmie "Urania - Postępy Astronomii" regularnie publikujemy zadania z minionych edycji olimpiad astronomicznych wraz z przykładowymi rozwiązaniami. W sklepie internetowym Uranii można tez nabyć obszerny zbiór zadań z olimpiad astronomicznych.

Podczas gali finałowej olimpiady, dodatkowo Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy ESA, osobiście ogłosił wyniki zainicjowanego przez siebie konkursu Direction: Space na eksperyment naukowy, który zostanie przeprowadzony na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O wynikach tego konkursu piszemy w osobnym artykule.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: Planetarium - Śląski Park Nauki

 

Na zdjęciu:

Laureaci 67. Olimpiady Astronomicznej. Źródło: Planetarium - Śląski Park Nauki

 

 

Reklama