Przejdź do treści

Astronauci zakończyli modernizację systemu zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Astronauci Mike Hopkins i Victor Glover wyszli na drugi wspólny spacer kosmiczny. W ramach wyjścia w przestrzeń o oznaczeniu EVA-70 udało się dokończyć wymianę baterii systemu zasilania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wymienić kilka kamer zewnętrznych.

Spacer rozpoczął się oficjalnie 1 lutego o 13:56 czasu polskiego, kiedy astronauci przełączyli się na zasilanie wewnętrzne pozyskiwane z baterii w swoich skafandrach. Było to już drugie wyjście tej dwójki w przeciągu kilku dni. Ta sama para 27 stycznia wyszła na zewnątrz ISS w ramach spaceru EVA-69.

Pierwszym zadaniem spaceru było dokończenie procesu wymiany baterii systemu zasilania ISS. Od 2017 roku trwał proces sukcesywnego wymieniania akumulatorów ze starych niklowo-wodorkowych na nowe litowo-jonowe. Pozostało tylko dokończyć instalację ostatniej baterii w miejscu w lewej sekcji stacji P4, w której w 2019 roku nowozainstalowana bateria uległa uszkodzeniu.

Część pracy została wykonana robotycznie. Astronauci musieli jedynie elektrycznie podłączyć nową, działającą baterię i poluzować śruby mocujące urządzenie DCSU (Direct Current Switching Unit), które zostanie potem usunięte za pomocą ramienia robotycznego.

Po dzisiejszym spacerze wszystkie 24 nowe akumulatory działają w systemie zasilania stacji. Zastąpiły one 48 starych baterii niklowo-wodorkowych.

Astronauci przeszli następnie do dolnej części sekcji szkieletowej S1, gdzie wymienili uszkodzony zestaw kamery zewnętrznej przy porcie CP3. Kolejnym celem był moduł Destiny, gdzie starą kamerę zewnętrzną wymieniono na nową nagrywającą obraz w wysokiej rozdzielczości.

Ostatnim zadaniem była wymiana uszkodzonej kamery operacyjnej przy japońskim manipulatorze robotycznym JEM RMS.

Spacer zakończył się o 19:16 (czasu polskiego) i trwał 5 godzin i 20 minut. Dla Hopkinsa był to 4. spacer kosmiczny. Łącznie spędził on w skafandrze na zewnątrz stacji 25 godzin i 14 minut. Dla Glovera było to 2. wyjście w przestrzeń kosmiczną, z łącznym czasem spędzonym na spacerach wynoszącym 12 godzin i 16 minut. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzono do tej pory 234 spacery o łącznym czasie trwania 61 dni 7 godzin i 7 minut.

Jeszcze w czasie trwania obecnej Ekspedycji 64 zostaną przeprowadzone kolejne dwa spacery, których celem będzie przygotowanie stacji do instalacji dodatkowych paneli słonecznych zbudowanych przez firmę Deployable Space System.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NASA/SFN

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Michael Hopkins podczas poprzedniego spaceru kosmicznego EVA-69 przeprowadzonego 27 stycznia 2021 r. Źródło: NASA.

 

 

Reklama