Przejdź do treści

Zakończyła się II Konferencja Górnictwa Kosmicznego w Krakowie

img

W Krakowie już po raz drugi odbyła się konferencja poświęcona górnictwu kosmicznemu. Na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej można było wysłuchać prelekcji przedstawicieli firm sektora kosmicznego, naukowców zajmujących się geologią oraz inżynierów pracujących nad urządzeniami przystosowanymi do pracy w warunkach kosmicznych.

II Konferencja Górnictwa Kosmicznego odbyła się 16 maja 2019 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest to kontynuacja zeszłorocznego wydarzenia, które miało charakter konferencji studenckiej. W tym roku skala spotkania była znacznie większa. Uczestnicy mogli wysłuchać ponad dwudziestu prezentacji w ramach trzech sekcji tematycznych: inżynierii mechanicznej, górniczo-geologicznej oraz prawnej.

Na konferencji nie zabrakło prelekcji przedstawiających aktualne prace badawcze związane z sektorem kosmicznym w Polsce. Doktor habilitowany Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) zaprezentował rozwijaną w Polsce koncepcję urządzenia wydobywczego PACKMOON2, działającego w środowisku niskiej grawitacji. Przemysław Pustułka z PIAP Space opowiedział o projekcie RACER dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), w ramach którego badano różne strategie sterowania łazikiem w terenie księżycowym. Naukowcy z AGH i CBK PAN pochwalili się rezultatem opracowania własnego modelu automatycznej wiertnicy rdzeniowej przeznaczonej do pracy w warunkach kosmicznych.

W części górniczo-geologicznej konferencji można było usłyszeć o perspektywach surowcowych oferowanych przez obiekty w Układzie Słonecznym. Zespół inżynierów z AGH przedstawił wyniki badań współpracy stóp lądownika z symulowanym podłożem Fobosa, a dr Anna Łosiak z Wildfire Lab University of Exeter opowiedziała, gdzie możemy znaleźć na Marsie wodę.

W ramach sekcji prawno-ekonomicznej gościem konferencji był konsul honorowy Luksemburga Mikołaj Pluciński. Opowiedział o historii rozwoju luksemburskiego przemysłu kosmicznego, wskazując na historyczne podobieństwa z Polską i pokazując, że sukces w sektorze kosmicznym nie musi być osiągany tylko przez największe państwa.

Konferencja organizowana przez stowarzyszenie kilku wydziałów krakowskiej uczelni zgromadziła dużą liczbę ekspertów z ośrodków naukowych w Polsce i za granicą oraz przedsiębiorców i naukowców mających już za sobą projekty w sektorze kosmicznym. Organizatorzy już zapowiedzieli chęć zorganizowania kolejnej edycji w przyszłym roku.

Czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii” objęło imprezę patronatem medialnym.

Więcej informacji:

Opracowanie: Rafał Grabiański

Ilustracja: Uczestnicy II Konferencji Górnictwa Kosmicznego podczas wykładów w auli Centrum Dydaktyki AGH. Źródło: ISME/KGK

Reklama