Przejdź do treści

Zapraszamy na świętowanie stulecia Uranii

100 lat Uranii - konferencja

23 i 24 września 2022 roku w Toruniu odbędą się uroczystości z okazji stu lat „Uranii”. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Będzie okazja do poznania redakcji, wysłuchania ciekawych prelekcji o Wszechświecie, a także zwiedzenia obserwatorium astronomicznego z największymi teleskopami w Polsce.

„Urania – Postępy Astronomii” to polskie czasopismo o kosmosie. Jest jednym z najstarszych na świecie popularnonaukowych tytułów o astronomii, a także jednym z najstarszych polskich czasopism. Urania to także duży portal internetowy o astronomii i kosmosie oraz różne inne inicjatywy powstające wokół tych dwóch podmiotów.

Na świętowanie stu lat zapraszamy naszych czytelników, miłośników astronomii i wszystkich innych chętnych do Torunia – miasta urodzin Mikołaja Kopernika. Uroczystość będzie mieć formę konferencji popularnonaukowej podzielonej na dwa dni. W pierwszy dzień (piątek) zgromadzimy się w sali kinowej Akademickiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa” w Toruniu, a w drugi (sobota) miejscem spotkania będzie Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach koło Torunia. To tam mieści się siedziba redakcji „Uranii”.

Uroczystości zaczną się częścią przeznaczoną dla dzieci. Będzie to pokaz serialu telewizyjnego „Mała Urania” i spotkanie z jego twórcami.

Sesja dla młodzieży i dorosłych zacznie się o godzinie 11:00. Zapoczątkują ją spotkania autorskie z redakcją „Uranii”, redakcją internetowego portalu „Uranii”, a także autorami partnerskiej serii telewizyjnej „Astronarium”. Będzie okazja poznać redakcję i podyskutować. Potem w planie jest dyskusja panelowa o współczesnych problemach popularyzacji astronomii, w której wezmą udział przedstawiciele różnych form popularyzacji nauki. Wreszcie nastąpią właściwe uroczystości stulecia oraz kilka ciekawych wykładów o astronomii, a na koniec dnia koncert.

Drugiego dnia będzie możliwość zwiedzania największego obserwatorium astronomicznego w Polsce i poznania historii tego ośrodka.

Dodatkowo w trakcie jubileuszu prezentowane będą wystawy „Rysunki Jacka Drążkowskiego” oraz „Plejada redaktorów Uranii i Postępów Astronomii”.

Prosimy chętnych do udziału o wcześniejszą rejestrację. Obowiązuje opłata konferencyjna w wysokości stu złotych. W jej ramach uczestnicy otrzymają materiały konferencyjne oraz poczęstunek w przerwie kawowej. Noclegi należy opłacić we własnym zakresie, aczkolwiek służymy pomocą przy wyborze miejsc.

Więcej informacji:

Autor: Krzysztof Czart

Na ilustracji: Plansza konferencji z okazji 100 lat Uranii. Źródło: Urania

Reklama