Przejdź do treści

Zbliża się koniunkcja Księżyca z Jowiszem

img

Już w nadchodzącą środę (07.02) na niebie dojdzie do kolejnego interesującego zjawiska astronomicznego. Tym razem Księżyc spotka się z gazowym olbrzymem - Jowiszem.

Do momentu największego zbliżenia Srebrnego Globu z jasnym Jowiszem dojdzie w nocy z 7 na 8 lutego, w okolicy godziny 22.56. Wtedy odległość pomiędzy tymi dwoma ciałami niebieskimi wyniesie zaledwie 4 stopnie i 8 minut. Niestety w Polsce momentu największego zbliżenia do siebie Księżyca z Jowiszem nie dostrzeżemy, ponieważ dwa ciała niebieskie znajdować się jeszcze będą kilka stopni pod wschodnim horyzontem. Zatem najlepszą porą do rozpoczęcia naszych obserwacji będzie najbliższa noc ze środy na czwartek. Dlatego więc obserwacje zalecamy rozpocząć dopiero w okolicach godziny 02.00 po północy, gdy Srebrny Glob będący wówczas w fazie bliskiej 46% swej tarczy (tydzień przed nowiem), a jasny Jowisz (-2,02 mag) będą już doskonale widoczne tuż nad wschodnim horyzontem.

Obok nich już przy pomocy choćby małej lornetki powinniśmy być w stanie dostrzec jasną gwiazdę konstelacji Panny - Spikę o jasności 0,95 mag. Gdy spojrzymy również tej nocy kilka stopni poniżej Srebrnego Globu, dojrzymy kolejną jasną planetę - tym razem Marsa o jasności 1,09 mag. Około godziny 04.00, koniunkcja przesunie się już nad południowy horyzont, z tym że Jowisz będzie znajdował się w niemal jednej prostej linii łączącej go ze Srebrnym Globem, i oba ciała niebieskie, odnajdziemy na wysokości horyzontalnej około 20 stopni, a Słońce w czwartek rano wzejdzie około godziny 07.03. Interesującym obiektem, na który również można poświęcić chwilkę czasu, może być gromada kulista M5 o jasności 5,65 mag, znajdująca się w konstelacji Węża. Już przy użyciu lornetki o dużym polu widzenia powinniśmy bez trudu rozróżnić kilka jej najjaśniejszych gwiazd. Warto też wiedzieć, że gromada ta jest jedną z największych w Galaktyce: jej średnica szacowana jest na około 164 lat świetlnych.

Najbliższa koniunkcja to kolejna znakomita szansa dla adeptów nocnego nieba na wzbogacenie się o doświadczenie koniunkcji dwóch ciał niebieskich: w tym przypadku jasnego Księżyca oraz Jowisza.

Wszystkich miłośników i pasjonatów nocnego nieba zachęcamy do przeprowadzenia podczas tej nocy obserwacji. Ciekawe widoki na niebie będą też w kolejnych dniach, gdy Księżyc zacznie się powoli oddalać od gazowego giganta.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej:

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem nad południowym horyzontem. Źródło: stellarium.org

Reklama